Odziv AmCham Finančne komisije na predlog ZDDOKS
Ob vložitvi predloga Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev (ZDDOKS) v javno obravnavo AmCham Finančna komisija v svojem komentarju opozarja na več ključnih izzivov, ki jih predlog prinaša, in predlaga dodatno strokovno razpravo za izboljšanje njegove vsebine. Trenutna rešitev po mnenju komisije ne prispeva k pravni predvidljivosti in transparentnosti davčnega sistema ter lahko negativno vpliva na razvoj inovativnega finančnega sektorja v Sloveniji.
Nepremišljen pristop in pomanjkanje strokovne vključitve
Predlog zakona je bil pripravljen brez sodelovanja strokovnjakov s področja kriptosredstev, veriženja blokov in digitalnih financ. Tak pristop ne omogoča celovitega razumevanja kompleksnosti področja in povečuje tveganje sprejemanja neizvedljivih rešitev, ki bi lahko zavrle razvoj inovativnega finančnega sektorja v Sloveniji.
Neustrezno razlikovanje med digitalnimi sredstvi
Predlog zakona ne razlikuje med različnimi oblikami digitalnih sredstev, kot so kriptovalute, digitalni vrednostni papirji, žetoni (tokens) in stabilni kovanci (stablecoins). Takšna poenostavljena obravnava ustvarja dodatno pravno negotovost in ne sledi mednarodnim dobrim praksam, ki to razlikovanje jasno poznajo.
Davčna obremenitev brez upoštevanja časa posedovanja
Predlog zakona predvideva enotno 25-odstotno davčno stopnjo za vse oblike unovčenja digitalnih sredstev, ne glede na čas posedovanja ali dejansko uporabo. To pomeni odstopanje od mednarodnih praks, kjer je kapitalski dobiček ob daljšem obdobju posedovanja oproščen davka (Nemčija, Portugalska, Hrvaška, Luksemburg). Menimo, da bi bilo smiselno ponovno preučiti izhodišča predloga Zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut (ZDUOVV) iz leta 2022, ki je predvidel nižjo davčno stopnjo ter oprostitev do določenega zneska.
Potencialna pravna negotovost in administrativna obremenitev
Obdavčitev poslovanja z virtualnimi valutami je trenutno razpršena med več zakonov (ZDoh-2, ZDDPO-2, ZDDV-1 in ZDFS), kar povzroča pravno negotovost in administrativno zapletenost. Predlog zakona dodatno povečuje zmedo, saj ne poenostavlja obstoječe ureditve, temveč dodaja nove definicije in zahteve, ki bi lahko povečale administrativno breme za posameznike in podjetja.
Verjamemo, da je oblikovanje jasnega, predvidljivega in spodbudnega davčnega okvira za digitalna sredstva ključnega pomena za konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Pri tem je nujno vključiti strokovno javnost in mednarodne izkušnje ter zagotoviti rešitev, ki bo podpirala inovacije, ne pa jih omejevala.
Več o naših predlogih za stabilno in konkurenčno poslovno okolje lahko preberete TUKAJ.