Trajnostni razvoj je priložnost za rast in inovacije. Komisija v ospredje postavlja vprašanja o gospodarskem razvoju in razvoju družbe, novih poslovnih modelih, organizacijskih strukturah, naravi dela in transformaciji podjetij.


AmCham Komisija za trajnostno rast
Ključna področja dela komisije
CO2 je nova valuta
Cilj Evropske unije (EU) je postati prva podnebno nevtral- na celina do leta 2050, prvi mejnik na poti pa je zmanjšanje izpustov za 55 % do leta 2030. Trajnost je odgovor na izzive podnebne krize ter ključ za prehod v brezogljično in bolj zeleno družbo. Podjetja imajo glavno vlogo pri prehodu v trajnostno družbo, zato je pomembno, da trajnost zanje ni le breme, ampak priložnost za rast in inovacije. AmCham Komisija za trajnostno rast zato v ospredje postavlja zeleni prehod v okviru gospodarskega razvoja in razvoja družbe, novih poslovnih modelih, organizacijskih strukturah, trans- formaciji podjetij in oblikovanju politik. Trajnostno strategi- jo razvoja predstavlja kot strategijo, integrirano v poslovno strategijo, ter ključno orodje za obvladovanje tveganj.
Oblikovanje politik trajnostnega razvoja in zakonodaja na ravni EU in Slovenije
Podpora držav EU za prehod na podnebno nevtralnost in nadaljnji razvoj bo temeljila na zelenem financiranju. Nepovratna sredstva bodo vključevala obvezo po doseganju meril ESG (okoljska, družbena in upravljavska merila), trajnostno korporativno poročanje bo zahtevalo zbiranje podatkov in poročanje napredka, merjenje gospodarske rasti pa bo preseglo makroekonomske kazalnike. Za Slovenijo je ključno, da izkoristimo evropski zeleni dogovor (EU Green Deal) za razvoj gospodarstva in tako dosežemo večjo dodano vrednost, prepoznavnost, investicijsko privlačnost in s tem dvignemo raven kakovosti življenja za svoje prebivalce.
V AmCham Komisiji za trajnostno rast spremljamo oblikovanje politik na ravni EU, med drugim Evropski zeleni dogovor, Pripravljeni na 55, EU taksonomijo, trajnostno poročanje (Corporate sustainability reporting – CSRD, Environmental and Social Management System – standardi ESMS, EU Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDD), načrt razogljičenja in politike, ki izhajajo iz strategije krožnega gospodarstva EU z namenom ozaveščanja podjetij in pravočasno prilagoditev na spremembe. Na ravni Slovenije spodbujamo vključevanje trajnostnih meril v zakonodajo in delujemo kot vozlišče gospodarstva v dialogu z odločevalci. Trajnost naj postane osrednja vrednota vseh ministrstev pri sprejemanju odločitev in njihovem delovanju.
ESG, kot merilo trajnosti, krožno gospodarstvo
Načelo ESG je novo merilo uspeha in konkurenčna prednost na podjetniški, družbeni in državni ravni. Krožno gospodarstvo pa je način organizacije proizvodnje in potrošnje, ki temelji na delitvi, ponovni uporabi, prenovi in recikliranju obstoječih materialov in izdelkov. S tem se življenjska doba izdelkov podaljšuje in zmanjšuje količina odpadkov. Premik h krožnemu gospodarstvu bi lahko prinesel prednosti, kot so zmanjšanje vplivov na okolje, zmanjšanje poslovnih tveganj, povečanje konkurenčnosti, spodbujanje inovacij, krepitev gospodarske rasti in ustvarjanje delovnih mest. V AmCham Komisiji za trajnostno rast opazimo kot ključni točki za prehod v krožno gospodarstvo: učinkovito upravljanje odpadkov kot surovin in standardizacijo kazalcev uspešnosti projektov (EU taksonomija, mednarodni standardi, nefinančno poročanje), saj krožnosti brez merjenja vplivov namreč ne moremo doseči.

Kdo so članice in člani komisije
Oglejte si celotni seznam članic in članov komisije.
Pridružite se AmCham Komisiji za trajnostno rast
Za vsa vprašanja, povezana z delom komisije, je na voljo koordinatorka komisije, mag. Mojka Mišič, naša direktorica komuniciranja in zagovorništva.

Mag. Mojka Mišič
direktorica komuniciranja in zagovorništva