Digitalni napredek, razvoj novih tehnologij in digitalna preobrazba (poslovnih modelov) ne opisujejo le prihodnosti, ampak so realnost, v kateri živimo že danes. Slovensko poslovno in življenjsko okolje je treba ustrezno voditi in prilagoditi na nove izzive. Med njimi še zlasti izstopajo področja kibernetske varnosti (angl. cyber security), digitalne preobrazbe (angl. digital transformation), v zadnjem času pa tudi hiter preskok na nove oblike dela na daljavo (dela od doma) ob podpori informacijskih tehnologij in inovativnih digitaliziranih poslovnih procesov.


AmCham Komisija pripravljeni na prihodnost
Ključna področja dela komisije
Pomen človeka in miselnosti za spremembe ter njegovo opolnomočenje
Gre za premislek o pomenu človeka, miselnosti za spremembe in pripravljenosti na digitalno realnost, ki jo določajo inovativni poslovni modeli, nove tehnologije in usposobljenost za digitalno dobo.
Kibernetska varnost in odpornost
Sledenje trendov, pregled in širjenje najboljših poslovnih praks na področju krepitve kibernetske varnosti v digitalni dobi. Evropska direktiva za kibernetsko varnost pomeni enoten kriterij za vse ter zavezanost k implementaciji in poročanju. Ključni bosta vzpostavitev in vodenje varnostno operativnih (SOC) centrov. Pomembni so ozaveščanje o pomenu kibernetske varnosti, vzpostavitev obrambnih mehanizmov, razvoj znanj in kompetenc na področju kibernetske varnosti (na gospodarskem, nacionalnem in varnostnem področju) ter nove oblike oddaljenega dela z uporabo informacijske tehnologije.
Umetna inteligenca in strojno učenje
Razvoj in uporaba umetne inteligence (AI) ter strojnega učenja na izbranih področjih poslovanja. Umetna inteligenca prinaša neslutene možnosti za napredek, revolucionira poslovanje na številnih področjih (npr. avtonomna vozila, droni, avtomatizirani boti, marketinške kampanje, roboti v delovnem procesu, avtomatizirano postavljanje diagnoz v zdravstvu), hkrati pa odpira številne dileme z vidika transparentnosti, trajnosti in etike. Umetna inteligenca namreč za svoje delovanje potrebuje ogromne količine podatkov, kar odpira vprašanja načina zbiranja, procesiranja in uporabe teh podatkov.
Brošura 18 ukrepov za več IKT strokovnjakov

Kdo so članice in člani komisije
Oglejte si celotni seznam članic in članov komisije.
Pridružite se AmCham Komisiji pripravljeni na prihodnost
Za vsa vprašanja, povezana z delom komisije, je na voljo koordinatorka komisije Vida Dolenc Pogačnik, naša direktorica operative in vodja mednarodnega sodelovanja.

Vida Dolenc Pogačnik
direktorica operative in mednarodnega sodelovanja