sl Slovenščina

 


AmCham konferenca na temo zdravstva je izpostavila primere dobrih praks in izpeljanih reform v drugih državah ter se dotaknila izzivov na področju financiranja zdravstvenega sistema, njegove organizacijske učinkovitosti in uvajanja inovacij. Ključna sporočila lahko strnemo v dejstvo, da je za izpeljavo reform potrebna predvsem odločnost, podpora celotne vlade ter dialog z vsemi deležniki. Ključna pa je tudi sprememba v upravljanju bolnišnic in večji nadzor nad sistemom kakovosti storitev.


 


 


 


 


 


 


 



 


Konferenco je organizirala AmCham Komisijo za zdravstvo, v kateri predstavniki podjetij s področja zdravstva oblikujejo predloge za izboljšanje zdravstvenega sistema. Zadnji predlog, ki je bil tudi vsebinska osnova za samo konferenco je dostopen na tej povezavi.


 


Mary Harney, nekdanja ministrica za zdravje iz Irske, ki je uspešno izpeljala zdravstveno reformo na Irskem je izpostavila: »Dobra zdravstvena politika je dobra gospodarska politika. Reforma je bila težka in dolgotrajna, za uspeh sta bili ključni odločnost in podpora predsednika vlade. Nujen pa je tudi dialog z vsemi deležniki. «


Ernst van Koesveld iz Nizozemskega ministrstva za zdravje, blaginjo in šport je pojasnil kakšni so rezultati reforme na Nizozemskem: »Na Nizozemskem lahko sedaj primerjamo bolnišnice med seboj glede na rezultate, kar prinaša odgovornost, poštenost in učinkovito potrošnjo. Brezplačni zdravstveni sistem ne obstaja, je dejansko zelo drag. Izbrati je potrebno tisto, kar si lahko privoščimo.« Dodal je tudi, da v Sloveniji primanjkuje transparentnosti in pomembnosti zavedanja stroškov zdravstvenega sistema: »Če vprašate Slovenca koliko stane kruh, vam bo vsak dal odgovor. Ko ga vprašate o zdravstvenem zavarovanju, nihče ne ve koliko ga stane.«


Konference se ni udeležila slovenska ministrica za zdravje, je pa kot udeleženec prišel njen kolega iz Hrvaške, minister za zdravje Siniša Varga, ki je predstavil kako na Hrvaškem uspeva reforma kljub veliko kritikam: »V zdravstveni sistem je treba uvesti predvsem transparentnost. Izboljšali smo produktivnost zdravstvenega sistema, zmanjšali smo pritisk na bolnice, primarna oskrba je močno pomagala pri tem. Beležimo večje zadovoljstvo s sistemom in manjše čakalne dobe. Uvedli smo zelo neoliberalni sistem finančnega upravljanja, podobno je bilo strojeno tudi v Nemčiji v roku 5 let. Mi smo imeli na voljo le 6 mesecev, a so rezultati že vidni.«


Francesca Colombo iz OECD je kot primere dobrih praks izpostavila: »Velik izziv je uporaba podatkov v zdravstvu: podatkov ni, in če so se jih ne uporablja, sistem ni vzpostavljen, pojavlja se vprašanje zasebnosti. Trenutno na področju sistemskega povezovanja podatkov, zakonodaje in uvajanja ukrepov vodijo nordijske države, skupaj z Anglijo in Kanado.« Po njenem mnenju je zanimiv tudi primer Izraela, kjer so se usmerili v primarno oskrbo, čeprav se je veliko držav problema lotilo ravno iz nasprotne strani: »Izrael je izgradil močno informacijsko infrastrukturo s katero meri uspešnost bolnišnic in postavlja merila zdravnikom.«


»V Sloveniji smo imeli dober zdravstveni sistem, ki je temeljil na solidarnosti. Danes temu ni več tako, ker se nismo prilagodili spremembam v družbi, kot so demografske spremembe, nova zdravila in pričakovana življenjska doba«, je izpostavil nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar.


Doc. dr. Petra Došenovič Bonča iz Ekonomske fakultete v Ljubljani je opozorila na omejenost javnih virov: »Javni viri bodo vedno omejeni, vprašanje pa je kako jih bomo uravnovesili in kateri mehanizem bomo uporabili. Vsekakor potrebujemo mehanizem, ki se dobro odziva in zagotavlja vzdržen zdravstveni sistem, kjer ni vse nadzorovano s strani države.«


Veliko slovenskih predstavnikov se je strinjalo, da je v Sloveniji v zdravstvenem sistemu predolgo status quo in da je nujno narediti korake k reformi. Milojka Novak, sopredsedujoča AmCham Komisiji za zdravstvo, je zato povabila: »Smo ljudje iz prakse in poznamo delovanje sistema, imamo veliko idej in izkušenj, zato pri oblikovanju reforme pozivamo odgovorne k dialogu z vsemi deležniki in širšo javnostjo.«


 


Spletne Povezave:


Galerijo slik si lahko ogledate TUKAJ.


AmCham Poslovni zajtrk: VIDEO


AmCham konferenca: VIDEO




AmCham poslovni zajtrk. Druženje z vsebino.


Pokrovitelj poslovnega zajtrka: Medijska partnerja:


 


Partner konference:


 


Podporniki Komisije za zdravstvo:


Uradni prevoznik: