sl Slovenščina

Ameriška gospodarska zbornica je na AmCham Poslovnem zajtrku prvič v njegovem mandatu gostila novega veleposlanika Združenih držav Amerike v Sloveniji gospoda Brent Hartleya. V nagovoru je poudaril 5 ključnih vprašanj s katerimi meni, da bi se morala ukvarjati poslovna skupnost, potem pa je med sproščenim pogovoru z izvršno direktorico AmCham Slovenija gospo Ajšo Vodnik in odgovarjal tudi na nekoliko bolj zahtevna vprašanja s publike.





AmCham Poslovni zajtrk, 13.3.2015, Four Points by Sheraton Hotel, Ljubljana





V govoru se je osredotočil na pet temeljnih vprašanj:

Ali se lahko zaradi zmerne pojavi realna nevarnost, ki bo ogrozilo gospodarske reforme?

Kako lahko prevajamo interes skupnosti tujih vlagateljev v delovanje?

Kako potekajo pogajanja o trgovinskem in investicijskem čezatlantskem partnerstvu (T-TIP)?

Kako lahko mednarodna gospodarska skupnost pomaga krepiti dobre ekonomske politike v Sloveniji?

Kako lahko pomaga AmCham?





Nekaj poudarkov iz pogovora:

Prvi vtisi o Sloveniji

»Že pred prihodom v Slovenijo sem se o njej izobrazil, tako da lahko iskreno rečem da me ni prav nič presenetilo. Srečal sem veliko ljudi in pridobil veliko novih izkušenj, ljudje so topli in velikodušni. Všeč mi je država in njene zanimive regije. Moram reči, da so imeli vsi s komer sem se pogovarjal o Sloveniji v Združenih državah le pohvalne besede in so poudarjali pozitivne stvari.«

In kaj lahko storimo kot država, da pridemo na svetovni zemljevid.

»Ni ravno presenetljivo, da Slovenija ni najpogostejša tema vsakdanjih pogovorov v ZDA. Ampak kljub temu, mislim da Slovenija lahko pove zelo dobro zgodbo. Upam, da se bo to še dodatno izboljšalo, ko Slovenija dokončno premaga recesijo. Amerika je sicer zelo odprta država, potrebna pa je energija in organizacija, da se dosežeš učinke. Vaš veleposlanik v ZDA opravlja zelo dobro delo. Prepričan sem, da da obstajajo priložnosti privabiti ameriške investitorje v Slovenijo.«

Zakaj dvomi investitorjev?

»Ameriški investitorji si najbolj želijo pravičnega terena in pravičnih pravil igre. Želijo si jasnih rokov in načrtov, ki morajo biti izpolnjeni. Teh pogojev pa pogosto v Sloveniji ne najdejo.«

TTIP Transatlantsko trgovinsko in investicijsko partnerstvo

Transatlantsko sodelovanje med ZDA In EU v Slišal sem, da del javnosti zavzema zares ostro pozicijo glede sporazuma (TTIP) o katerem se še pogajata partnerja EU in ZDA. Zato si najprej želim nekaj več odprte miselnosti, ob nadaljevanju pogovorov. Gre za pogajanja med prijatelji. Evropska Unija in Združene države Amerike sta že sedaj pomembni trgovinski partnerici in imamo uspešno partnerstvo. Sedaj pa obstaja možnost podreti še več ovir. Pomemben skupni cilj je, da bodo imela podjetja še boljše možnosti za trgovino, kar bo vodilo do novih delovnih mest in gospodarskega razvoja. S strateškega vidika pa je pomembno, da imata ZDA in Evropska Unija visoke standarde glede proizvodnje hrane, dela itd. Zato si v Washingtonu in Bruslju želijo, da bi se našlo skupne temelje, ne nujno povsem enake in da bi se našlo podobne pristope, ki bi postavili standarde visoko. Tudi zato, da bomo imeli na vseh področjih višje standarde, prav tako pa se bo temu prilagajale tudi druge države«

Glede komunikacije in informiranja o TTIP

»Evropska Unija in ZDA se strinjata, da se da še veliko narediti na področju zagotavljanja informacij in kaj je trenutna tema pogovorov med ZDA in EU. Zavedamo se, da je potrebno izboljšati nivo javnih informacij in izboljšati našo komunikacijo z ljudmi glede TTIP. To bo tudi ena izmed mojih prioritetnih nalog.

Varnost je v povezanosti

»Povezanost med ZDA in EU se odraža tudi v oblikah ekonomske blaginje in politične stabilnosti. TTIP lahko pomaga tako EU kot ZDA, da postaneta bolj odporni na izzive, ki so neprestano postavljeni pred nas.

Ali se še vedno lahko počutimo varne?«

»Po mojem mnenju je prvenstvena naloga vsake države varnost njenih državljanov. Kar smo ugotovili tako v Washingtonu, kot tudi v Evropski Uniji in skupaj z NATO partnerji je, da bomo vsi bolj varni in močnejši, če sodelujemo. Več kot si svetujemo, več kot sodelujemo, bolj verjetno je da bomo našli skupni odziv in bomo bolj varni.«

Pogled na situacijo v Ukrajini

Situacija v Ukrajini je že bila tema diskusij, ki sem jo imel s slovenskimi kolegi. Ne bom komentiral slovenske pozicije in pogledov glede Rusije. Kar pa se tiše pogledov ZDA, smo izjemno zaskrbljeni glede ruskega kršenja nacionalnih zakonov, kršenja političnih dogovorov, dogovorov, kjer so se zavezali, da bodo zavarovali integriteto Ukrajine. Nihče noče videti situacije, ko se evropske meje spreminja ob grožnji orožja. Tesno smo sodelovali pri iskanju rešitev glede nastale situacije in kako ustaviti nasilje. Skrb glede Rusije pa ni omejena zgolj na Ukrajino. Prav tako se razteza tudi na baltsko regijo, ruske vojaške vaje uporabljajo letala, katera se ne pojavijo na radarju, kar sili civilna leta v spremembo poti, saj jim je na poti neznano letalo. Tukaj je prisotna zelo široka skrb, zagotovo prepoznana tudi v Washingtonu. Močnejši bomo, če bomo v tem skupaj. Glede mnenja Slovenije pa bi komentiranje raje prepustil slovenskim kolegom.«

Slovenija že igra vlogo v regiji

»Kar pa se tiče sodelovanja Slovenije v smislu regije, pa je odvisno o katerem nivoju se pogovarjamo. Zahodni Balkan je gotovo tema, o kateri nam Slovenija lahko ponudi veliko izkušenj, ko poskušamo vnesti mir in stabilnost v to regijo. Z ekonomskega stališča pa bomo jasno vzpodbujali po svojih najboljših močeh, ampak na koncu koncev je to vseeno vprašanje kaj poslovna skupnost sama zmore.«

Za Slovenijo je turizem izjemna priložnost

»Glede na to kar sem do sedaj že videl v petih tednih od kar sem tu , ko sem obiskal Piran, smučal na Voglu in Krvavcu, ko sem gledal Zlato lisico v Mariboru, se zdi, da ima Slovenija na področju turizma ogromno za ponuditi. Osebno največ pa lahko sam naredim, da še bolj vzpodbujam mojo širšo družino, da me v čim večji meri obiskuje.«

Družina

»Moja žena ima svojo kariero kot odvetnica. Ima visoko pozicijo v ZDA v okviru FDA (Food and Drug Administration) in ima obveznosti, ki jih ne more kar tako pustiti. Lahko pa rečem, da so se moje sposobnosti pogajanja izjemno izboljšale, ko sva se pogajala o njeni službi v ZDA in mojih zadolžitvah izven nje. To nama je v preteklosti že uspelo in imava načrt kako nama bo uspelo tudi tokrat.«

Prioritete za Vlado

»No vladanje je izjemno kompleksen posel, zato je težko govoriti o zgolj eno prioriteti. Kot sem omenil že v mojem govoru, slovenska družba bo sama izvedla reforme, ki bodo Slovenijo naredile močnejšo. S perspektive ZDA pa bi si želeli najti način, kako vzpodbuditi zasebni sektor. ZDA niso znane po tem, da bi se sramovali dajati nasvete. Treba se je spopasti z notranjo ekonomsko situacijo. Na koncu dneva pa gre še vedno za odločitev vsakega posameznega naroda in njegove Vlade glede tega kaj želijo storiti in v kakšni meri. Prioritete vlade so jasne, mi pa podpiramo reforme.«

Cilji za vaš mandat

»Trenutno sem še vedno v fazi poslušanja in učenja. Za enkrat še nimam posebnih konkretnih ciljev v glavi, imamo bolj široke načrte. Vzdrževanje konsenza glede krize v Ukrajini je gotovo ena takšnih tem, vedenje Rusije mora biti skupna skrb. Prav tako globalni terorizem in ISIS. Ekonomsko in trgovinsko sodelovanje med ZDA in Slovenijo, pa iskanje enakih temeljev glede človekovih pravic in demokracije. Zagotovo ne bo zmanjkalo stvari, ki jih je potrebno opraviti, ampak trenutno potrebujem še nekaj časa, da dobim občutek o slovenskih ljudeh in njihovih interesih.«



Slike iz zajtrka si lahko ogledate na naši Facebook strani.

Celoten govor veleposlanika pa je na voljo TUKAJ.

Video AmCham poslovnega zajtrka si lahko ogledate TUKAJ.



Pokrovitelj: