sl Slovenščina

Stanford, San Jose. 24. september 2016. Zadnji dan obiska gospodarsko razvojne delegacije v Silicijevi dolini, je delegacija 26 predstavnikov podjetij iz različnih panog, inštitutov in akademskih institucij obiskala univerzo Stanford in odprtje ABC Global Home.


Gospodarsko razvojna delegacija se je na univerzi Stanford udeležila pogovora z najuspešnejšimi Slovenci v Silicijevi dolini vseh generacij, ki s svojim znanjem spreminjajo svet. V ABC Acceleratorju v Ljubljani pa je istočasno potekal dogodek Igrišče prihodnosti, ki je bil prek neposrednega prenosa povezan z dogajanjem na Stanfordu (posnetek si lahko ogledate na tej povezavi).


Na Stanfordu so se pogovarjali Maja Mikek, Celtra, France Rode, izumitelj, Jure Leskovec, Stanford, in Tomaž Štolfa, Layer. V Ljubljani pa so bili gostje Matej Potokar, Microsoft, Peter Rožič, ASEF in državni sekretar ministrstva za izobraževanje, znanost in šport Tomaž Boh


Dogodek je povezovala mag. Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmCham Slovenija, ki je ob podpori Javne agencije Spirit Slovenija tudi organizator gospodarsko razvojne delegacije v Silicijevo dolino. Ob zaključku poti je Vodnikova izpostavila: Naša želja je, da navdihujemo pozitivne spremembe. S to potjo smo naredili ravno to, vzpodbudili smo optimizem in pokazali kje so priložnosti. Pot je združila gospodarstvenike, predstavnike vlade in znanosti, in utrdila prepričanje, da je vizija »Slovenija – zelena referenčna država v digitalni Evropi« prava smer. S pogumom, delom, odločnostjo, vztrajnostjo in srčnostjo bo vsem bolje, to se lahko naučimo od vseh tistih Slovencev, ki jim je uspelo v ZDA.«


Na vprašanje kako Sloveniji lahko uspe, je Jure Leskovec izpostavil raznolikost in pogum: »Različnost nas bogati. Iz nje rastejo nove stvari. Ne gre le za stare in mlade, moške in ženske. Ne le Slovence v Sloveniji, ampak tudi za Slovence v tujini. Druga stvar, ki jo potrebujemo je pogum. Ne pomislimo najprej kaj se lahko zgodi slabega. Upati si moramo.«


Tomaž Štolfa je poudaril medgeneracijsko pomoč: »Naša generacija ima priložnost pomagati naslednji generaciji v Sloveniji. Nekaj popolnoma normalnega v Silicijevi dolini je, da ljudje 10-15% svojih prihrankov vlagajo v angelske investiciji. A ne le denarja, posvetijo ti tudi svoj čas in znanje.«


Maja Mikek pa v Sloveniji pogreša predvsem toplino in zaupanje: »V Sloveniji si moramo začeti zaupati. Imeti moramo kontinuiteto in ne vsaki 2 leti spreminjati svojih ciljev. Ne smemo pa pozabiti ostati človeški – pogledati v oči, si dati roko, reči hvala. Toplina in vljudnost manjkata v Sloveniji in sta pomembnejši od učinkovitosti.«


Dr. France Rode, ki je dolga leta delal kot inženir v podjetju HPE in je med drugim izumil žepni kalkulator, meni, da ima Slovenija vse danosti, da postane »Zelena referenčna država v digitalni Evropi«: »Slovenija bi lahko postala velik laboratorij za nove iznajdbe in velika podjetja, a sposobnosti ne izrabimo pravilno.«


Podpredsednik vlade in minister za javno upravo, Boris Koprivnikar se je odzval na povedano: »Sem optimističen, saj želimo v Sloveniji narediti vse kar ste izpostavili: podpirati univerze, sodelovanje s podjetij in tujimi državami, odgovorno testiranje. Imamo stabilno okolje, dobro tehnologijo, kakovost življenja, dodamo pa lahko vrhunske komunikacije in odprte podatke. Zato potrebujemo zgodbe o uspehu. Vzpostaviti moramo okolje, v katerem se bomo pripravljeni odločat in prevzemati odgovornost, zato bomo hitrejši. Okolje sodelovanja se razvija in povečuje se pripravljenost odločevalcev, morda pa bo čez čas v Sloveniji lažje uspeti kot v Silicijevi dolini.«


Ob tem so gostje na Igrišču prihodnosti, v organizaciji Simbioze s partnerji, kjer so udeleženci spremljali prenos, ki sta ga omogočila Siol.net in Telekom Slovenije, izpostavili priložnosti Slovenije: Matej Potokar meni, da »živimo v državi, ki ima vse danosti, da naredi preboj. Ni težava, da mladi odhajajo v tujino, a ne smejo le odhajati, ampak krožiti.« Tomaž Boh vidi rešitev v odličnosti: »Stremeti moramo k odličnosti na področjih, ki jih želimo razvijati.« Peter Rožič pa je izpostavil pomembno razliko med ZDA in Slovenijo: »V ZDA sem šel kot navdušen Slovenec. Na univerzi Georgetown v ZDA je bilo delo, delo, delo. A to delo ne utruja, navdušuje, izpopolnjuje, je plemenito. Ves sistem želi, da ti uspe. Tam se splača zanesti na skupnost, ker te stimulira. Zaveš se, da moraš, kar si prejel, tudi vrniti družbi.«


»V ASEF si prizadevamo, da bi slovenski študentje prišli na najboljše univerze v ZDA. Tudi zaposlene v podjetjih bi morali pošiljati v ZDA. Delovati moramo globalno in lokalno. Oboje je pomembno,« je še dodal Rožič.


In ravno v duhu odpiranja Slovenije in globalnega delovanja, je bil med AmCham Slovenija in fundacijo ASEF na Stanfordu podpisan sporazum o soglasju. Z njim želijo ustvariti začetek sodelovanja na področju integracije Slovencev po svetu ter razviti projekt »Believe in Slovenia«, v okviru katerega skupaj stremijo k odkrivanju in promociji »ambasadorjev prijateljstva«, Američanov slovenskih korenin ter uspešnih Slovencev v ZDA. Poudariti in povezati želijo izjemne posameznike, ki s svojimi dosežki in svojim pozitivnim odnosom do Slovenije lahko prispevajo k boljšemu življenjskemu in poslovnemu okolju v Sloveniji, poleg tega pa omogočiti boljše poznavanje, izmenjevanje in prenos najboljših praks ter izobraževanja v obeh državah.


Delegacija je svoj obisk zaključila še z enim, za Slovenijo zelo pomembnim in izjemnim dogodkom, odprtjem ABC Global Home. Gre za odprtje prvega evropskega pospeševalnika v Silicijevi dolini, in to je uspelo slovenskemu ABC Acceleratorju, ki se je po le dveh letih delovanja uvrstil med 25 najboljših pospeševalnikov na svetu. ABC Global Home bo vodila Ana Lukner.


Gospodarsko razvojno delegacijo organizira AmCham Slovenija, ob podpori Javne agencije Spirit Slovenija. Udeleženci delegacije bodo dobili vpogled v razmišljanje in delovanje  vodilnih  razvojnih centrov ter podjetij,  ki vzpostavljajo ključne platforme digitalne transformacije. Prav tako bo ponovno omogočila  promocijo in utrditev iniciative »Slovenija – zelena referenčna država v digitalni Evropi«. 


Pobuda za organizacijo razvojne delegacije v ZDA je po lanskem obisku, ki je potekal pod vodstvom predsednika vlade dr. Mira Cerarja, tokrat prišla s strani gospodarstva pod okriljem AmCham Slovenija. Gre za podjetja, ki se na eni strani zavedajo trenutka in priložnosti, ki jih ponuja »4. industrijska revolucija«, hkrati pa dobro vedo kaj čaka tiste, ki se ne bodo pravočasno prilagodili oziroma še več, prevzeli aktivne vloge. Ob podpori predsednika vlade, bo na tokratni poti vlado predstavljal Boris Koprivnikar, podpredsednik vlade in minister za javno upravo, ki v okviru iniciative »Slovenija – zelena referenčna država v digitalni Evropi« koordinira vladne aktivnosti na področju digitalne transformacije.


Več informacij o gospodarsko poslovni delegaciji je dostopnih tukaj.


Več o dogodku na Stanfordu pa na siol.net.