sl Slovenščina

Gospodarstveniki, predstavniki več kot 40 podjetij in vodilni oblikovalci slovenskega gospodarskega okolja, so se danes na delovnem zajtrku srečali s predsednikom Vlade, dr. Mirom Cerarjem ter podpredsednikom Vlade in ministrom za javno upravo, gospodom Borisom Koprivnikarjem, kjer so naslovili konkretne projekte in izmenjali ideje, ki vodijo v smeri digitalne transformacije in uresničevanja iniciative »Slovenija, zelena referenčna država v digitalni Evropi«.


Udeleženci delovnega zajtrka so bili člani lanskoletne razvojno poslovne delegacijo v ZDA, ki je decembra 2015 spremljala predsednika vlade dr. Mira Cerarja in letošnje gospodarsko razvojne delegacije, ki se tokrat na pobudo gospodarstva, od 20. do 24. septembra 2016 podaja v Silicijevo dolino, zibelko digitalne transformacije, kjer se bodo srečali z najsodobnejšimi trendi in osvetlili izzive, z namenom da najdejo rešitve, kako še bolje uvajati digitalne tehnologije v evropski prostor in razviti celovit digitalen ekosistem.


Dr. Miro Cerar je ob pogovoru s predstavniki gospodarstva izpostavil: »Pri delegaciji kot je ta, gre predvsem za nadgraditev vsebin in  poglobitev sodelovanja z nosilci digitalnega znanja. Sam pa si bom prizadeval za modernizacijo Slovenije, saj je digitalno skupna in neizogibna prihodnost, ki prinaša nova delovna mesta in razvoj domačega znanja, ki pa je v  svetu izjemno prepoznano.«


Boris Koprivnikar, podpredsednik vlade in minister za javno upravo, ki bo na letošnji poti predstavljal vlado in ki v okviru iniciative »Slovenija, zelena referenčna država v digitalni Evropi« koordinira vladne aktivnosti na področju digitalne transformacije, je poudaril: »Pomembno je, da slovenski javnosti povemo, da ima vlada vizijo, da dela konsistentno in v pravi smeri. Imamo tisto, zaradi česar bomo uspešni. Drugi obisk v ZDA je usmerjen k sodelovanju s podjetji, vodilnimi na področju delitvene ekonomije. Tako Slovenija kot druge države se borimo s tem, kako naj te modele umestimo v obstoječo zakonodajo, ker niso predvideni. Da bi lahko to naredili, moramo urediti marsikaj na različnih področjih – to so popolnoma nove rešitve in želimo vzpostaviti okolje, v katerem bodo ti modeli lahko delovali.«


Tako vlada kot gospodarstvo se zavedajo, da je digitalna transformacija neizbežna in da ni več sektorja, ki se ga digitalni razvoj ne bi dotaknil. Če želimo kot država ostati konkurenčni in postati še bolj vidni, se je potrebno čim prej prilagoditi in prevzeti vodilno vlogo. Slovenija je država optimizma in priložnosti, pozitivne spremembe pa se bodo zgodile le v sodelovanju in odprtem dialogu med gospodarstvom, državo, znanostjo in civilno družbo, so si bili enotni udeleženci. Le skupaj lahko ustvarimo okolje, ki je naklonjeno odprti digitalni družbi, kar bo omogočilo rast in razvoj ter posledično dvignilo kakovost življenjskega standarda državljanov.


 


Mag. Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmCham Slovenija, je poudarila: »Četrta Industrijska revolucija je tukaj, če to hočemo ali ne. Spremenil se bo način delovanja. Redke države imajo tako kot mi, digitalnega šampiona, kot je pri nas minister Koprivnikar, ki z vizijo gleda na to, kakšne spremembe prihajajo. Tehnologija vedno prehiteva zakonodajni okvir, želim pa si, da bi znali izkoristiti priložnost in bi Slovenija razvila referenčni ekosistem, hkrati pa v to vpela tudi naš vrednotni sistem, in tako postala močna partnerica za razvoj.«


Podporo iniciativi in gospodarsko razvojni delegaciji je izrazil tudi veleposlanik ZDA v Sloveniji, nj. eksc. Brent R. Hartley, ki je predstavil vlogo ZDA v digitalni transformaciji: »Slovenski cilji v smeri digitalizacije ekonomije so naravnani v pravo smer, ZDA je dom največjih digitalnih inovatorjev na svetu, kar 7 od 10 največjih digitalnih podjetij je iz ZDA. Digitalna ekonomija ima močan vpliv na rast delovnih mest v ZDA, v letu 2014 smo izvozili okoli 400 milijard dolarjev digitalnih storitev, kar predstavlja kar polovico vsega izvoza storitev. Tako v Sloveniji kot ZDA imamo dobro osnovo za poslovanje, Slovenija je država izvoznica z velikimi prednostmi v človeškem kapitalu, stopnja inovativnosti in podjetništva je na zelo visoki ravni, kar sem videl tudi sam ob obisku številnih podjetij po državi. Slovenski podjetniki s področja IT-ja že sodelujejo z Silicijevo dolino, prav tako je vse več investicij s strani podjetij iz ZDA, zato obisk delegacije kot je ta ustvarja dodatne priložnosti za še tesnejše sodelovanje.«


Predstavitveno knjižico letošnje gospodarsko razvojne delegacije najdete na naslednji povezavi: Believe in Slovenia, a green Reference Country in Digital Europe.