sl Slovenščina

Silicijeva dolina, 20. do 24. september 2016. Gospodarsko razvojna delegacija je zaključila svoj obisk Silicijeve doline. Kaj so tam videli in kaj lahko uporabijo doma? Zakaj so taki obiski pomembni za Slovenijo in slovensko gospodarstvo? Kako lahko pomagajo pri uresničevanju vizije »Slovenija – zelena referenčna država v digitalni Evropi?«


Gospodarsko razvojna delegacija je obiskala sledeča podjetja: IBM Executive Briefing Center, Cisco, HPE, Nasa Ames Research Center, BCG Digital Ventures Center, Microsoft, Salesforce, Uber, Celtra, Tesla factory, LinkedIn, Facebook in Google. Na univerzi Stanford so se udeležili pogovora z najuspešnejšimi Slovenci v Silicijevi dolini vseh generacij, ki s svojim znanjem spreminjajo svet (posnetek si lahko ogledate na siol.net). Delegacija pa se je udeležila tudi odprtja ABC Global Home,  prvega evropskega pospeševalnika v Silicijevi dolini.


Gospodarsko razvojno delegacijo je organiziral AmCham Slovenija, ob podpori Javne agencije Spirit Slovenija. Mag. Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmCham Slovenija, je ob zaključku poti izpostavila: »Naša želja je, da navdihujemo pozitivne spremembe. S to potjo smo naredili ravno to, vzpodbudili smo optimizem in pokazali kje so priložnosti. Pot je združila gospodarstvenike, predstavnike vlade in znanosti, in utrdila prepričanje, da je vizija »Slovenija – zelena referenčna država v digitalni Evropi« prava smer. S pogumom, delom, odločnostjo, vztrajnostjo in srčnostjo bo vsem bolje, to se lahko naučimo od vseh tistih Slovencev, ki jim je uspelo v ZDA.«


Boris Koprivnikar, podpredsednik Vlade RS in minister za javno upravo, ki v okviru iniciative »Slovenija – zelena referenčna država v digitalni Evropi« koordinira vladne aktivnosti na področju digitalne transformacije je izpostavil: »Obisk je bil fokusiran na vpeljevanje sodobnih poslovnih modelov, ki temeljijo na digitalnih tehnologijah, kot so oddajanje prostorov, prevozov in podobno. Mi se ne opiramo na ameriške tehnologije, ampak želimo vzpostaviti kontakt s temi korporacijami z namenom, da jih prilagodimo tako, da bodo lahko uporabne v evropskem prostoru, ker vsi skupaj ugotavljamo, da imajo te tehnologije v evropskem prostoru zelo velike težave. Rešiti je potrebno tri ključne zadeve na področju sodelovalne ekonomije: delovno razmerje tistega, ki to izvaja. Ker to ni delavec v podjetju. Treba je rešit obdavčitev, tok podatkov in denarja, da je to jasno in direktno, transparentno in enako kot za vse ostale ter pa varovanje potrošnikov. To so tiste zadeve, ki so v Evropi precej drugačne kot v Ameriki in izkazalo se je, da so tudi korporacije izjemno zainteresirane za odkrito sodelovanje, ker naletijo v vseh evropskih državah na težave pri uvajanju teh novih modelov. In tukaj želimo biti referenčni, ne da bomo kar slepo nekaj vpeljevali. Ampak da poiščemo možnosti, vendar take, ki bodo sprejemljive za našo zakonodajo.«


In kako na obisk delegacije gledajo gospodarstveniki, ki so bili del delegacije in uspešni Slovenic v ZDA?


Dr. Boris Horvat, GoOpti in Abelium, je strnil svoja opažanja ob obisku podjetij:  »Inovacije, vpogled v prihodnost, tehnologije in organiziranost svetovnih disruptorjev kot so na primer Tesla, Google in Uber je vedno koristno uporabiti kot ogledalo za vsakogar, ki misli resno z razvojem visokotehnoloških produktov in storitev. Ker pa živimo v 'multilokalnem' svetu, bomo morali vsem tem tehnološkim trendom in inovacijam dodati slovenski oz. evropski obraz.«


Hubert Golle, produktni vodja iz Robotine, je glede na to, da Robotina razvija lastno tehnologijo, izspostavil: »Izjemno pomembno je razumeti svetovne trende pri implementaciji rešitev na tehnoloških platformah. Zato je zanimivo slišati vodilna podjetja v svetu kako razmišljajo o prihodnosti, hkrati pa nas zanima kako bi lahko z lastno platformo, v sodelovanju v velikimi, našli skupne nišne rešitve, ki bi omogočile preboj.«


Maja Mikek, Celtrina soustanoviteljica in vodja financ je dodala: »Celtra je za svoj uspeh primarno zahvalna prav slovenskemu talentu in slovenski infrastrukturi, od šolskega sistema, finančne podpore in nasploh ugodnega okolja, ki nam mnogim Slovencem doma ali po svetu omogoča uresničevati svoje sanje in ambicije. S takšnimi obiski in izmenjavo mnenj smo na dobri poti, da najprej slišimo in nato uresničimo še čim več pogojev, ki omogočajo vrhunske uspehe bodisi v gospodarstvu, znanosti, vodenju držav, podjetij ali organizaciji družb. Na tak način bomo zanetili še več malih "Celter", ki zelo pozitivno učinkujejo na razvoj slovenskega gospodarstva in družbe.« 


»Silicijeva dolina vedno znova navdihuje z neverjetnim pozitivizmom in zavzetostjo zaposlenih ter dokazuje, da so sanje uresničljive. Če mislite, da se je že sedaj težko znajti ob ogromni količini podatkov, verjemite, da bo samo še dosti slabše. Z veliko hitrostjo prihajajo novi načini zajemanja informacije, IoT ter 3 milijarde novih online uporabnikov.  Zmagali bodi tisti, ki bodo znali iz obilice podatkov narediti racionalne zaključke in na njihovi podlagi poenostaviti življenje ter izboljšati poslovanje. Tu ne bo šlo le za popolno avtomatizacijo vsakodnevnih nalog, temveč tudi za napovedovanje dogajanj v prihodnosti, v naslednji fazi pa tudi predlaganje odločitev. Zato "Top guns" Silikonske doline razvijajo nova softverske platforme, izboljšujejo umetno in strojno inteligenco, vlagajo v navidezno resničnost in vsesplošen dostop do interneta,« je svoja opažanja strnil Marko Valjavec, glavni izvršni direktor Halcoma.


Peter Hajdu, direktor Cisca za srednjo in Vzhodno Evropo, Cisco Systems je poudaril, da ima Slovenija srečo, da ima ministra Koprivnikarja, ki razume pomen uporabe tehnologije v dobro ljudi. Dodal pa je tudi, da veliko vlogo igra poslovna skupnost : »Verjamemo, da ima Slovenija vse potrebno, da lahko bolje uporabi tehnologijo. Kar je trenutno zelo pomembno, je povečanje interesa s strani poslovne skupnosti v Sloveniji in vlade za boljše prevzemanje tehnologije, saj se je prilagoditev na strani uporabnika že zgodila. In ravno v tem je dodana vrednost te delegacije.«


Glede na videno in slišano na poti so skupna vizija, pogum pri njenem uresničevanju, sodelovanje države, gospodarstva in znanosti ter odpiranje države in povezovanje z uspešnimi Slovenci v ZDA in drugje po svetu, so sestavine recepta za uspeh, ki jih moramo združiti za to, da Slovenija lahko postane referenčna država.


Gospodarsko razvojno delegacijo organizira AmCham Slovenija, ob podpori Javne agencije Spirit Slovenija. Udeleženci delegacije so dobili vpogled v razmišljanje in delovanje  vodilnih  razvojnih centrov ter podjetij,  ki vzpostavljajo ključne platforme digitalne transformacije. Pobuda za organizacijo razvojne delegacije v ZDA je po lanskem obisku, ki je potekal pod vodstvom predsednika vlade dr. Mira Cerarja, tokrat prišla s strani gospodarstva pod okriljem AmCham Slovenija. Gre za podjetja, ki se na eni strani zavedajo trenutka in priložnosti, ki jih ponuja »4. industrijska revolucija«, hkrati pa dobro vedo kaj čaka tiste, ki se ne bodo pravočasno prilagodili oziroma še več, prevzeli aktivne vloge. Ob podpori predsednika vlade, je na tokratni poti vlado predstavljal Boris Koprivnikar, podpredsednik vlade in minister za javno upravo.


Več informacij o gospodarsko razvojni delegaciji je dostopnih tukaj.