Kako držite svoj TO READ seznam in kaj je naslednja knjiga na njem?
Nimam enovitega seznama knjig, ki bi jih rad prebral. Pred leti sem recimo ugotovil, da nisem prebral celega kupa raznih klasikov, kot sta na primer Vojna in mir ali pa Bratje Karamazovi. Na spletu sem poiskal Guardianov spisek 100 najboljših knjig. Seveda na tem spisku ni vse prebavljivo (smeh). Izbral sem jih kakšnih sedemdeset, nekaj sem jih imel že prebranih prej, do danes pa sem jih prebral okoli petdeset s tega seznama.
V glavnem rad berem leposlovje. Kako izbiram? Ponavadi po kakšnih zbirkah. Če je zbirka res kvalitetna (npr. Zbirka XX. stoletje Cankarjeve založbe), se ni potrebno ozirati oz. veliko izbirati, kakšna knjiga je sicer malo mimo, ampak večina jih je res dobrih. Še ena mi je zelo všeč, to je zbirka Kaif (Založba *cf.). Gre za knjige, ki vso nastale v državah tretjega sveta: egiptovske, indijske … izjemna nigerijska knjiga Razpad (Chinua Achebe: Things Fall Apart) je tudi na Guardianovem spisku … Slučajno sem prišel do ene knjige iz te zbirke in jih nato prebral še več.
Kar pa se tiče poslovnih knjig imamo v podjetju IBM elektronski novičnik, ki vsake 14 dni priporoči eno poslovno knjigo. Vsake toliko preberem kakšno, ki me pritegne. Res pa je, da poslovnih knjig preberem relativno malo, do 5 na leto. Običajno so to precej splošne knjige (npr. Irresistible [Adam Alter], ki govori o vzponu odvisnosti od tehnologije, ali pa Upside of stress [Kelly McGonigal]). Mi pa nikakor ni jasno, kako lahko nekateri preberejo po dvajset ali več poslovnih knjig na leto. In to vsako leto.
Včasih na kakšno knjigo naletim tudi na spletu, tako sem v enem članku prebral o zgodovinski monografiji Habsburški imperij [Pieter M. Judson], je kar zajetna (500 strani) in jo zelo priporočam.