sl Slovenščina


Pot do zaposlitve slepih in slabovidnih je težavna, zato smo v okviru iniciative Vračamo družbi s Centrom IRIS – Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne in Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije, organizirali Karierni sejem namenjen prav njim. Kariernega sejma se je udeležilo večje število delodajalcev, ki so izvedli kratke pogovore s potencialnimi iskalci zaposlitve, namen sejma pa je bil, da so se delodajalci seznanili s področjem slepote in slabovidnosti.

Glavni namen sejma je bil izpopolniti osebno predstavitev, če se bo pokazal interes, pa bodo možni tudi nadaljnji razgovori o zaposlitvi.


»S tem, ko vračamo družbi, dajemo največ sebi, saj postajamo boljši ljudje in bolj občutimo soljudi, njihovo izjemno moč in tudi stiske. Vesela sem, da so se mladi iz Young Leaders Cluba odločili in sodelovali s Centrom IRIS. Z mladostniki iz centra za slepe in slabovidne so se še bolj zavedali, kaj je življenjska moč in kako pomembno je gledati s srcem. Empatija in čustvena inteligenca sta ključni kompetenci poslovne prihodnosti, a tudi človečnosti, in naučimo se ju lahko le, ko stopimo iz okvirjev svoje samozadostnosti.«  

Ajša Vodnik, generalna direktorica AmCham Slovenija.


 


»Kot vzgojno izobraževalna ustanova je naš glavni cilj, da slepi in slabovidni učenci pridobijo poklic, so čim bolj samostojni in se aktivno vključijo v delovni proces. Do zaposlitve žal pridejo redki. Vzroki so različni, a med glavne lahko štejemo predsodke o delovnih sposobnostih slepih in slabovidnih, nepoznavanju državnih vzpodbud pri zaposlovanju ter možnost prilagajanja novim delovnim okoljem slepih in slabovidnih. Karierni sejem, ki ga skupaj z AmCham Slovenija ter Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije organiziramo prvič, omogoča neverjetno izkušnjo tako zaposlovalcem kot iskalcem slepih in slabovidnih. Cilj današnjih razgovorov ni redna zaposlitev, a vseeno si želim in upam, da bo kateri od slepih in slabovidnih dobil priložnost, da tudi v delovnem okolju pokaže in dokaže kaj zna. Iskrena hvala vsem sodelujočim, ki so se odzvali povabilu,«

je še dodala Katjuša Koprivnikar, ravnateljica Centra IRIS, edine vzgojno izobraževalne ustanove v Sloveniji, ki izvaja prilagojene programe vzgoje izobraževanja za slepe in slabovidne otroke in mladostnike.


 


Brez priprave ne gre

Kandidati so na Kariernem sejmu, na katerega so se prijavili preko spletnega obrazca, imeli edinstveno priložnost spoznati, kako potekajo priprave in razgovor za delo. Nanj so se morali pripraviti tako, da so se o podjetju, kjer iščejo zaposlitev, dobro pozanimali in si pripravili vprašanja. Prvi vtis je zelo pomemben, zato niso pozabili niti na primerna oblačila, stisk roke in govorico telesa.


»Predvsem sem se veselil navezave novih stikov, da se nam malo odpre okno v svet zaposlitve. Glede zaposlovanja slepih namreč v Sloveniji živimo tako rekoč še vedno v srednjem veku, saj je premalo  poznavanja med delodajalcev česa vse smo sposobni. Tu je po mojem mnenju največ preprek. Pogovori na sejmu pa so zelo pozitvna izkušnja. Pridobil sem kar nekaj novih poznanstev,«

je povedal Leon Rojko, ki je po izobrazbi ekonomski tehnik.


 


»Tovrstni dogodki kot je Karierni sejem so pomembni ne samo z vidika udeležencev – intervjuvancev, temveč z vidika nas potencialnih delodajalcev. Mnogi so dobili izkušnjo in vpogled v to kako zaposlitveni razgovor poteka. Vprašali smo tudi kaj česar niso pričakovali. Z našega vidika pa so razgovori pomembni, da spoznamo slepe in slabovidne,  da spoznamo česa vse so sposobni in kaj imajo za ponudit. Na ta način jih bomo lahko lažje vključili v zaposlitev, ko bo do tega prišlo, saj imajo znanja, imajo kompetence, ki se lahko uporabijo, če se tudi mi potrudimo in prilagodimo delovno mesto.«  

Maja Kožuh, Ekonomska fakulteta


 


»Prišel sem poln pričakovanj, zelo natančno sem si prebral priporočila za komunikacijo, da le ne bom kaj napačno naredil. Ugotovil sem, da so slepi in slabovidni čisto normalni ljudje, ki imajo razvite svoje kompetence. Skušal sem jim predstavit vedenjske intervjuje, zelo na kratko, ker to je sedaj zelo moderno v HR, da se znajo tudi s tem pravilno soočit, če bo kje treba. Spoznal sem celo dva potencialna kandidata za nas in podelil vizitke. Sedaj pričakujem natančne CV-je, da se lahko pogovarjamo naprej.« 

Gregor Rajšp, Mercator


 


»Nisem bil čisto siguren kako se obnašat, mi je pa sejem razjasnil stereotipe.  Če nimaš tovrstnih izkušenj je sejem zelo dobra popotnica za naprej. Spoznal sem, da so slepi in slabovidni lahko celo boljši pri svojem delu. Na prvem intervjuju sem spoznal Anjo, ki je delela kot telefonist in ustvarjala radijske oddaje. Odlično se je znašla na razgovoru.« 

Gašper Hren, Danfoss Trata


 


»Iz srca hvaležna sem za izkušnjo sodelovanja na Kariernem sejmu v Centru IRIS. Pogovori z izjemnimi mladimi ljudmi, ki so optimistični, polni idej in želja, predvsem pa nam lahko pokažejo kaj v življenju šteje – imeti rad ljudi in slediti svojim sanjam. Ponosna, da AmCham Young Leaders Club dela izjemne zgodbe in skupaj s Centrom IRIS in podobnimi dogodki ruši stereotipe in mladim omogoči nove priložnosti.« 

Vida Dolenc Pogačnik, AmCham Slovenija


 


»Elvis, Matija, Mihaela, oba Lukata, Vesna in Robi se me navdušili s svojo samozavestjo, odločnostjo, da postanejo samostojni in finančno neodvisni. Vsi so izredni poslušalci in govorci, ob njih sem se počutila zares prijetno in si želim, da skupaj z njimi preživim še kakšen dan. Vsi iz Danfossa smo se strinjali, da jih povabimo v Danfoss Trato za kakšen dan in jim predstavimo naše delovno okolje. Izjemna izkušnja, ki jo priporočam vsakemu. Vrednote ob teh ljudeh dobijo drug smisel!« 

Mateja Panjan, Danfoss Trata


 


Generalni pokrovitelj iniciative VRAČAMO DRUŽBI:


 


Zavarovalnica Triglav d.d.