AmCham Fokus Komisije za spodbujanje investicij in Komisije za prihodnost dela in izobraževanja
Na dogodku AmCham Fokus, ki sta ga organizirali AmCham Komisija za spodbujanje investicij in Komisija za prihodnost dela in izobraževanja, so se 12. februarja 2025 v prostorih Odvetniške družbe Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji zbrali predstavniki gospodarstva, pravni strokovnjaki in kadrovski specialisti, da bi naslovili aktualne izzive ter iskali rešitve za učinkovitejše zaposlovanje tuje delovne sile v Sloveniji. Razprava je osvetlila pravne vidike zaposlovanja tujcev, omogočila delitev izkušenj iz prakse ter izpostavila predlagane zakonodajne spremembe, ki bi lahko pospešile zaposlitvene postopke in ustvarile ugodnejše pogoje za tuje delavce v Sloveniji.
Aktualne zakonodajne spremembe pri zaposlovanju tujcev
Polona Fink Ružič, partnerka v Odvetniški pisarni Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji je predstavila ključne spremembe Zakona o tujcih in Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev, ki so na vidiku. Poudarila je, da za zaposlovanje delavcev iz EU ni omejitev zaradi prostega pretoka delovne sile, medtem ko je za delavce iz tretjih držav potrebno pridobiti enotno dovoljenje za prebivanje in delo po sistemu “vse na enem mestu”. Visoko kvalificirani strokovnjaki so upravičeni do modre karte EU.
Interventni zakon (ZUOPUE) je odpravil krajevno pristojnost upravnih enot in s tem razbremenil upravne enote v večjih mestih, vendar zaradi pomanjkanja natančnih postopkovnikov postopki ostajajo dolgotrajni in zapleteni. Pogoste so nepopolne vloge, saj obrazci na spletu ne vsebujejo vseh informacij o zahtevanih prilogah, kar vodi do dodatnih dopolnitev in podaljševanja postopkov.
Cilj novel ZTuj-2 in ZZSDT je privabiti visokokvalificirane delavce iz tretjih držav in poenostaviti postopke zaposlovanja. Trenutno se v Sloveniji letno izda le 50 do 100 dovoljenj za zaposlovanje takih kadrov, zato predlogi vključujejo:
- Priznavanje poklicnih izkušenj kot dokaz visoke usposobljenosti, ne le formalnih kvalifikacij;
- Znižanje plačnega praga za modro karto EU na raven povprečne letne bruto plače;
- Večjo mobilnost imetnikov modre karte, ki omogoča delo v Sloveniji že ob vložitvi vloge;
- Enotno dovoljenje za prebivanje in delo za digitalne nomade z veljavnostjo do enega leta, brez možnosti podaljšanja;
- Razširitev sezonskega zaposlovanja na panogi turizem in gostinstvo;
- Podaljšanje veljavnosti prvega enotnega dovoljenja na dve leti za razbremenitev upravnih enot;
Ključni izzivi trga dela v Sloveniji
Tomaž Švajger, direktor prodaje Heads Adriatic je predstavil ključne izzive trga dela v Sloveniji, kjer se delodajalci vse bolj soočajo s pomanjkanjem delovne sile in dolgotrajnimi postopki za zaposlovanje tujih delavcev. Izpostavil je:
- Kompleksnost postopkov in dolgotrajne birokratske zahteve;
- Pomanjkanje fleksibilnosti v zakonodaji pri zaposlovanju tujcev;
- Nujnost hitrejše obravnave za ključne sektorje, ki trpijo zaradi pomanjkanja kadra;
- Večjo usklajenost med podjetji, državnimi institucijami in agencijami pri postopkih zaposlovanja;
Formiranje delovne skupine za izboljšanje zakonodaje
Eden izmed ključnih sklepov dogodka je bila ustanovitev delovne skupine, ki bo na primerih dobrih praks in v sodelovanju s strokovnjaki na tem področju podrobneje obravnavala ter si prizadevala za izboljšanje zakonodaje na področju privabljanja in zaposlovanja tujih delavcev. Med prioritetnimi nalogami delovne skupine bodo analiza obstoječega stanja, priprava strateškega dokumenta ter oblikovanje predlogov za poenostavitev postopkov.
Udeleženci dogodka so poudarili, da Slovenija potrebuje bolj fleksibilne in konkurenčne pogoje za privabljanje tujih strokovnjakov, saj brez njih ne bo mogoče zapolniti vse večjih vrzeli na trgu dela. Ob tem so izpostavili pomen sodelovanja med gospodarstvom, zakonodajalci in stroko pri oblikovanju novih ukrepov za vzpostavitev bolj privlačnega poslovnega okolja za tuje talente v Sloveniji.