sl Slovenščina

Slovenija se bo do leta 2050 uvrstila med pet najstarejših držav na svetu, saj so v 2020 zaposleni, starejši od 50 let, predstavljali kar 37 % prebivalstva v državah OECD, do leta 2050 pa bo ta delež narasel na 45 %. Te demografske spremembe predstavljajo izziv za podjetja, vendar prinašajo tudi pomembne priložnosti za vključevanje in razvoj starejših zaposlenih. 

Na zadnjem srečanju AmCham Komisije za prihodnost dela in izobraževanja, ki je potekalo 19. decembra 2024 v prostorih podjetja Competo, so se prisotni osredotočili na pogosto spregledano skupino starejših zaposlenih. Podatki kažejo, da se podjetja soočajo s predsodki o tej starostni skupini, čeprav raziskave izpostavljajo njihovo zanesljivost, bogate izkušnje in pomemben doprinos k organizacijam. 

Laura Smrekar je predstavila rezultate raziskav in aktivnosti, ki jih podjetje Competo izvaja na področju zagotavljanja podpore starejšim zaposlenim. Opozorila je na nujnost vlaganja v vseživljenjsko učenje, poudarila pa je tudi pomen prilagajanja delovnega okolja in medgeneracijskega sodelovanja. Posebej je izstopala ideja redefinicije kariere, kjer imajo starejši zaposleni možnost prevzema novih zaposlitvenih vlog, v svetovalni ali mentorski obliki, ter pri tem zasledovati karierni namen in osebno zadovoljstvo.  

Na srečanju smo gostili tudi Katjušo Koprivnikar iz podjetja Sincular, ki je izpostavila izzive in priložnosti pri vključevanju raznolikih skupin, vključno s slepimi zaposlenimi, v delovni proces. Poudarila je, da moramo preseči zgolj izobraževalne programe za starejše in namesto tega spodbujati sodelovanje med generacijami, kar vodi v skupno iskanje inovativnih rešitev. 

Posebno pozornost smo namenili vprašanju postopnega prehoda v upokojitev, ki lahko olajša vključitev starejših zaposlenih v nove oblike dela, hkrati pa ohranja njihovo aktivnost. Razprava je izpostavila primere dobrih praks in nastavke ukrepov, ki jih je v Sloveniji potrebno še bolje izkoristiti.