Trajnostni razvoj pomeni spremembo družbene paradigme in tako nudi priložnost za rast in inovacije. Trajnost je odgovor na izzive podnebne krize ter ključ za prehod v nizkoogljično in bolj zeleno družbo z visoko kakovostjo življenja.
AmCham Komisija za trajnostno rast
Ključna področja dela komisije
CO2 je nova valuta
Cilj Evropske unije (EU) je postati prva podnebno nevtralna celina do leta 2050, prvi mejnik na poti pa je zmanjšanje izpustov za 55 % do leta 2030. Podjetja, ki imajo glavno vlogo pri prehodu v trajnostno družbo, naj trajnost razumejo kot priložnost za rast, inovacije in mehanizem spodbujanja vrednosti. AmCham Komisija za trajnostno rast tako v ospredje postavlja zeleni prehod v okviru gospodarskega razvoja in razvoja družbe, nove poslovne modele, organizacijske strukture, transformacije podjetij in oblikovanje politik. Hkrati spodbujamo sodelovanje med različnimi deležniki v panogah, ki so v ospredju zelenega prehoda, in izobraževalnimi ustanovami, ki skrbijo za razvoj visoko izobražene delovne sile, znanja in spretnosti, potrebnih za prihodnost.
Zeleno financiranje
Komisija spodbuja prioritetno financiranje aktivnosti trajnostnega razvoja, ki je nujno za zeleni prehod. Hkrati podpiramo prizadevanja EU za bolj učinkovito izkoriščanje sredstev za doseganje podnebnih in trajnostnih ciljev.
Oblikovanje politik trajnostnega razvoja in zakonodaja na ravni EU in Slovenije
Podpora držav EU za prehod na podnebno nevtralnost in nadaljnji razvoj bosta temeljila na zelenem financiranju. Nepovratna sredstva bodo vključevala obvezo po doseganju meril ESG (okoljska, družbena in upravljavska merila), pri čemer je ključno, da vsa obravnavamo z enako pomembnostjo, trajnostno korporativno poročanje bo zahtevalo zbiranje podatkov in poročanje o napredku, merjenje gospodarske rasti pa bo preseglo makroekonomske kazalnike. Za Slovenijo je ključno, da izkoristimo evropski zeleni dogovor (EU Green Deal) za razvoj gospodarstva, in tako dosežemo višjo dodano vrednost, prepoznavnost, investicijsko privlačnost ter dvignemo raven kakovosti življenja za svoje prebivalce.
Leto začetka zbiranja podatkov za ESG poročanje
V AmCham Komisiji za trajnostno rast spremljamo oblikovanje politik na ravni EU, ki izhajajo iz strategije krožnega gospodarstva EU z namenom ozaveščanja podjetij in pravočasnih prilagoditev na spremembe. Letošnje leto zaznamuje Direktiva o poročanju podjetij glede trajnostnosti (CSRD), ki k poročanju po poenotenih standardih od 1. januarja 2024 za nefinančna poročila v letu 2025 zavezuje velika podjetja z več kot 500 zaposlenimi. Do leta 2028 bo k poročanju zavezanih približno 50.000 podjetij iz EU in tudi tistih, ki sicer niso iz EU, a so v njej pomembno prisotna. Komisija na ravni Slovenije spodbuja vključevanje trajnostnih meril v zakonodajo in deluje kot vozlišče gospodarstva v dialogu z odločevalci.
Energetika
Da bi povečali cenovno dostopnost, varnost in učinkovitost energije ter hkrati tlakovali pot do ničelne neto porabe, moramo uporabljati vse razpoložljive vire – aktivnejši prehod k obnovljivim virom energije je nujen, prav tako pa tudi razmislek o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne Krško.
Krožno gospodarstvo
Krožno gospodarstvo je način organizacije, proizvodnje in potrošnje, ki temelji na delitvi, ponovni uporabi, prenovi in recikliranju obstoječih materialov in izdelkov. Da bi dosegli premik od linearnega gospodarstva h krožnemu, podpiramo sodelovanje med vlado, industrijo in civilno družbo ter inovativne pristope in prakse, ki podaljšujejo življenjsko dobo izdelkov. Premik h krožnemu gospodarstvu bi lahko prinesel prednosti, kot so zmanjšanje vplivov na okolje, zmanjšanje poslovnih tveganj, povečanje konkurenčnosti, spodbujanje inovacij, krepitev gospodarske rasti in ustvarjanje delovnih mest.
Kdo so članice in člani komisije
Oglejte si celotni seznam članic in članov komisije.
Pridružite se AmCham Komisiji za trajnostno rast
Za vsa vprašanja, povezana z delom komisije, je na voljo koordinatorka komisije, mag. Mojka Mišič, naša direktorica komuniciranja in zagovorništva.
Mag. Mojka Mišič
direktorica komuniciranja in zagovorništva