Intelektualna lastnina je ena najpomembnejših konkurenčnih prednosti vsakega podjetja in države kot celote. Znanje, inovativnost in kreativnost so temeljne vrednote, na katerih moramo graditi gospodarski in družbeni razvoj.
AmCham Komisija za intelektualno lastnino in digitalno regulativo
Ključna področja dela komisije
Razvoj in strategija urejanja intelektualne lastnine v Sloveniji in Evropski uniji
Za visokotehnološko gospodarstvo so potrebni podporna raziskovalna infrastruktura in visoko kvalicirani kadri, ki so sestavni del zgodbe vseh globalno uspešnih tehnoloških podjetij. V Sloveniji je potrebno to področje bolje razviti, saj imamo pomanjkljivo zakonodajo in pomanjkljivo sodno prakso. Hkrati v komisiji opažamo (še vedno) preslabo razumevanje pomena zaščite intelektualne lastnine in imetništva pravic, zlasti v malih in srednje velikih podjetjih, zato je treba področju posvetiti posebno pozornost. Komisija se želi aktivno vključiti v pripravo bodočih nacionalnih strategij razvoja intelektualne lastnine, saj le tako lahko zaščitimo slovensko gospodarstvo na globalnem trgu.
Pomen prenosa znanja iz raziskovalnih institucij v gospodarstvo
Prizadevamo si za tesnejšo povezavo med univerzami, izobraževalnimi in raziskovalnimi ustanovami in gospodarstvom. Univerze morajo postati središčna točka raziskav in razvoja ter omogočati čim boljšo komercializacijo izumov in drugih pravic intelektualne lastnine. Podjetja, njihova vizija in razvojni načrti morajo postati pomemben most med izobraževalno-raziskovalnimi ustanovami in potrebami trga ter širše družbe.
Problematika izumov in avtorskih del iz delovnega razmerja
Za uspešen razvoj podjetij in posameznikov, ki so steber razvoja novih tehnoloških in poslovnih rešitev, je izjemno pomembno tudi dobro urejeno področje izumov in avtorskih del iz delovnega razmerja, čemur bo komisija namenila pozornost tudi v naslednjih dveh letih. Ker zaznavamo, da imajo naši člani težave pri implementaciji določil iz Zakona o izumih iz delovnega razmerja v praksi, bomo v komisiji pripravili pregled in primerjavo slovenske zakonodaje z nemško in avstrijsko ter predlagali izboljšave slovenskega pravnega okvirja, da bo to področje za delodajalce lažje obvladljivo, hkrati pa bo delavcem zagotavljalo potrebno transparentnost.
Prihajajoči sveženj digitalne regulative – »evropsko digitalno desetletje«
V prihodnjih letih bo ključno poznavanje in izvajanje evropske digitalne regulative, ki jo v okviru »evropskega digitalnega desetletja« oblikuje Evropska unija. Sem spadajo nekateri ključni zakonodajni svežnji, ki bodo pomembno oblikovali evropsko in slovensko digitalno krajino: akt o digitalnih storitvah, akt o digitalnih trgih, akt o umetni inteligenci, predpisi s področja dostopa do podatkov in še številni drugi (povezani) predpisi. Komisija za intelektualno lastnino bo zato posebno pozornost namenila tudi ozaveščanju članov AmCham Slovenija na področju evropske digitalne regulative.
Podatki v digitalni dobi, kibernetska varnost in umetna inteligenca
V novih poslovnih modelih je ključnega pomena pridobivanje, deljenje, zavarovanje, uporaba in izkoriščanje vrednosti podatkov, ki »so bistven vir družbenega napredka, zlasti na področjih gospodarske rasti, konkurenčnosti, inovacij in ustvarjanja delovnih mest.« »EU si prizadeva za inovacije, ki temeljijo na podatkih, obenem pa želi ohraniti ravnovesje med prostim pretokom podatkov ter ohranjanjem zasebnosti, zaščite, varnosti in etičnih standardov.« Ključna stebra evropske strategije za podatke sta akt o upravljanju podatkov in akt o podatkih, ki »opredeljuje pravice do dostopa do podatkov, ustvarjenih v EU, in njihove uporabe v vseh gospodarskih sektorjih, hkrati pa bo olajšal izmenjavo podatkov, zlasti industrijskih.«
V Komisiji za intelektualno lastnino obenem prepoznavamo številne priložnosti za slovenska podjetja na področju upravljanja s podatki, zlasti v povezavi s kibernetsko varnostjo in razvojem umetne inteligence. S pojavom in širitvijo sistemov umetne inteligence se pojavljajo tudi vprašanja avtorskih pravic in drugih pravic
intelektualne lastnine. Gre za vprašanja etične in pravne narave.
Kdo so članice in člani komisije
Oglejte si celotni seznam članic in članov komisije.
Pridružite se AmCham Komisiji za intelektualno lastnino in digitalno regulativo
Za vsa vprašanja, povezana z delom komisije, je na voljo koordinatorka komisije Vida Dolenc Pogačnik, naša direktorica operative in vodja mednarodnega sodelovanja.
Vida Dolenc Pogačnik
direktorica operative in mednarodnega sodelovanja