Člani AmCham Finančne komisije so se 15. maja 2025 srečali v prostorih Pokojninske družbe A, kjer nas je gostil Žiga Vižintin, sopredsedujoči komisiji. Na srečanju so gostili uglednega davčnega strokovnjaka mag. Ivana Simiča iz Skupine Simič & partnerji d.o.o. Glavna tema srečanja je bila davčna reforma za razvoj, ki odpira številna vprašanja glede obdavčitve fizičnih in pravnih oseb, socialnih prispevkov ter obdavčitve premoženja.
Mag. Simič je uvodoma izpostavil, da Slovenija postaja vse manj stimulativno davčno okolje, kar spodbuja tako podjetja kot fizične osebe k iskanju boljših davčnih pogojev v tujini. Med glavnimi razlogi za davčno reformo je navedel visoke davčne obremenitve, ki so predvsem v primerjavi z okoliškimi državami precej višje. Po njegovem mnenju je potreben premik v smeri davčne razbremenitve, saj trenutne razmere zavirajo gospodarski razvoj in spodbujajo selitev podjetij v države z ugodnejšo davčno politiko.
Simič je predstavil konkretne predloge za izboljšanje davčnega okolja v Sloveniji, med katerimi so:
- znižanje najnižje stopnje dohodnine iz 16 % na 10 % ter najvišje stopnje iz 50 % na 40 %;
- uvedba novega dohodninskega razreda z davčno stopnjo 10 % za letne dohodke nad 1.000.000 EUR;
- znižanje stopnje davka na dobiček pravnih oseb iz sedanjih 22 % na 15 %;
- poenostavitev davčnega postopka ter uvedba odgovornosti finančnih uradnikov za nezakonite odločitve;
- zvišanje splošne stopnje davka na dodano vrednost (DDV) iz 22 % na 25 %, medtem ko bi se nižja stopnja dvignila iz 9,5 % na 10 %.
Na srečanju je gost izpostavil tudi izzive pri obdavčitvi premoženja, kjer predlaga uvedbo 0,02 % davka na nepremičnine, denar, depozite, gospodarske deleže in vrednostne papirje, pri čemer bi bilo premoženje do 300.000 EUR oproščeno davka. Razprava je potekala tudi o obdavčitvi virtualnih valut, pri čemer Simič predlaga 5 % davčno stopnjo ob vnovčenju na bančni račun ter oprostitev do 10.000 EUR.
Udeleženci so se strinjali, da je davčna reforma nujna za izboljšanje poslovnega okolja v Sloveniji. Poudarili so, da bi se z ustrezno davčno razbremenitvijo lahko povečala konkurenčnost slovenskega gospodarstva, kar bi posledično zmanjšalo odliv podjetij v sosednje države, kot je Hrvaška, kjer je obdavčitev znatno nižja.