Današnji AmCham Fokus, ki ga je organizirala AmCham Komisija za intelektualno lastnino in digitalno regulativo, gostila pa Odvetniška pisarna Jadek & Pensa je osvetlil prednosti in priložnosti, ki jih polnopravno članstvo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN) prinaša za slovenska podjetja, raziskovalce in znanstvene ustanove.
Slovenija je tik pred zaključkom postopka polnopravne pridružitve, kar odpira nova vrata za znanstvene in poslovne uspehe. CERN je eden največjih znanstveno-raziskovalnih laboratorijev na svetu, ki združuje 2.600 zaposlenih, 7.900 sodelujočih znanstvenikov in 580 univerz po svetu. Polnopravno članstvo bo Sloveniji zagotovilo enakopraven glas med 25 državami članicami, solastništvo infrastrukture te organizacije, priložnosti za sodelovanje slovenskih podjetij in raziskovalnih institucij pri večjih evropskih projektih, nenazadnje in najpomembnejše pa bo, ob zadostni politični volji Slovenije, omogočeno zaposlovanje slovenskih strokovnjakov v okviru CERN. Gre za ključen korak pri krepitvi mednarodnega ugleda Slovenije in širjenju njenih znanstvenih ter tehnoloških ambicij.
Dogodek je moderiral Jaka Repanšek, sopredsedujoči AmCham Komisiji za intelektualno lastnino in digitalno regulativo, gostje dogodka pa so izpostavili ključne tematike, kot so dostop slovenskih podjetij do visokotehnoloških projektov CERN-a, širitev na mednarodne trge in vpliv članstva na ugled Slovenije v globalnem znanstvenem prostoru.
Trenutno CERN sodeluje z okoli 20 slovenskimi podjetji, okoli 60 jih izkazuje visoko zanimanje za sodelovanje, medtem ko CERN-ova baza partnerjev vključuje 200 potencialnih slovenskih kandidatov. Gostje dogodka so izpostavili, da imajo največji potencial za sklenitev sodelovanja nišna visoko-tehnološka slovenska mala in srednje velika podjetja, saj je v CERN-u konkurenca izjemno močna – globalno gledano je v bazi namreč registriranih več kot 40.000 podjetij. Izpostavljeno je bilo, da se CERN pri izboru sodelujočih podjetij ne osredotoča izključno na ceno, temveč predvsem na tehnologijo in znanje, zaradi česar imajo slovenska inovativna in tehnološka podjetja ogromen potencial pri izboru.
Samo Tuma, predstavnik slovenskega gospodarstva v CERN-u, je predstavil načina, kako lahko slovenska podjetja sodelujejo pri projektih CERN-a. Oblika sodelovanja je odvisna od vrednostne meje projekta, pri čemer za projekte nižje vrednosti CERN ne objavlja razpisov, za projekte višje vrednosti pa sodelovanje z izvajalci poteka preko javnih razpisov.
Tara Brus, vodja prodaje in solastnica podjetja Žust-AI, je delila svojo izkušnjo sodelovanja s CERN-om, kjer je kot glavno prednost sodelovanja izpostavila izjemno referenco, ki jo kot podjetje navajajo pri pridobivanju novih poslov in širjenju poslovanja.
Polnopravno članstvo Slovenije v CERN-u, ki bo uradno potrjeno v prvi polovici prihodnjega leta, simbolizira preboj slovenskih znanstvenih in gospodarskih potencialov na mednarodni ravni ter potrjuje vlogo, ki jo ima Slovenija v znanstvenoraziskovalni skupnosti.