sl Slovenščina

21. 11. 2024Na srečanju srečanju AmCham Komisije za prihodnost dela in izobraževanja smo se posvetili vedno bolj pereči temi bolniških odsotnosti, ki vplivajo tako na delovno okolje kot na širšo gospodarsko sliko. 

Bolniške odsotnosti so v Sloveniji v zadnjem desetletju doživele znaten porast. Delež bolniškega staleža se je od leta 2013, ko je znašal 4,1 %, neprekinjeno povečeval in leta 2022 dosegel 5,9 %, kar predstavlja 21,6 delovnih dni na zaposlenega na leto. Stroški nadomestil za bolniške odsotnosti so se od leta 2015 skoraj potrojili – s 225 milijonov EUR na 714 milijonov EUR v letu 2022. Slovenija tako presega povprečje držav OECD, kar odpira vprašanja o učinkovitih strategijah za zmanjšanje absentizma in spodbujanje zdravega delovnega okolja. 

Ana Čuk iz podjetja Lek d.d. je predstavila Lekovo pobudo Polni življenja, ki se osredotoča na duševno in fizično dobro počutje zaposlenih. Pobuda vključuje raznolike aktivnosti, kot so kratke in daljše vadbe, seanse čuječnosti ter delavnice psihološke varnosti in psihološke prve pomoči za vodje. V sklopu pobude so Lekovi zaposleni letos na Ljubljanskem maratonu pretekli več kot 1.550 kilometrov, oktobra pa izvedli kampanjo za ozaveščanje o duševnem zdravju. Lek zaposlenim nudi tudi visoko stopnjo fleksibilnosti pri delu, kar pomembno prispeva k zmanjšanju absentizma in boljšemu ravnovesju med zasebnim in poklicnim življenjem. 

Člani komisije so ob tej priložnosti delili tudi primere dobrih praks iz svojih podjetij. Razprava je prinesla vpoglede v rešitve, ki segajo od vzpostavitve kulture zaupanja in spodbujanja zdravega življenjskega sloga do optimizacije delovnih procesov. Poseben poudarek je bil namenjen pravni ureditvi bolniških odsotnosti in njenemu vplivu na delodajalce in zaposlene.