AmCham Komisija za spodbujanje investicij se zavzema za konkurenčno poslovno okolje v Sloveniji, ki naj bo predvidljivo in stabilno ter naj zagotavlja pravno varnost in transparentnost vsem domačim in tujim vlagateljem. Slovenija ima odlično geostrateško lego v »srcu Evrope« in lahko postane prva izbira vlagateljev pri vstopu na trge EU.
AmCham Komisija za spodbujanje investicij
Ključna področja dela komisije
Aktivnosti AmCham Komisije za spodbujanje investicij so usmerjene v zagotavljanje predvidljivega ter prijaznega poslovnega okolja tako domačim kot tujim investitorjem.
Predvidljivo in stimulativno poslovno okolje
Osnova za privabljanje domačih in tujih vlagateljev je poslovno okolje, ki nudi stabilnost, predvidljivost, pravno varnost in transparentnost. Zavzemamo se, da so zakonodajne spremembe, ki vplivajo na poslovno okolje, premišljene, strateške in usklajene v dialogu z gospodarstvom.
Komisija opozarja, da vsako hitro in nepremišljeno poseganje v stabilnost poslovnega okolja (uvajanje novih davkov, dvig davkov, spreminjanje predpisov) širi nezaupanje v državo in znižuje mednarodno konkurenčnost. Zakonodajne spremembe naj bodo ciljno usmerjene in argumentirane, hkrati pa naj temeljijo na strateškem premisleku glede njihovega vpliva na srednji in dolgi rok.
Komisija trdno verjame, da je predvidljivo in pravno stabilno poslovno okolje ključno ne le za trajnostni razvoj tradicionalnih sektorjev, temveč tudi za spodbujanje inovacij v hitro rastočih industrijah.
AmCham Komisija za spodbujanje investicij ostaja zavezana zagovarjanju predvidljivega in varnega poslovnega okolja, ki spodbuja naložbe in podpira trajnostno gospodarsko rast v Sloveniji. S svojimi prizadevanji želimo prispevati k ustvarjanju poslovno prijaznega okolja, ki spodbuja gospodarski razvoj in Slovenijo postavlja kot privlačno destinacijo tako za domače kot tuje investitorje.
Manj birokratskih izzivov in izboljšanje učinkovitosti odločevalnih procesov
Komisija poudarja, da mora biti državni servis v pomoč tako državljanom kot vlagateljem. Postopki za pridobivanje različnih vrst dovoljenj morajo biti jasni, kratki in enostavni.
Komisija poudarja nujnost izboljšane komunikacije v postopkih pridobivanja različnih dovoljenj, ključnih za domače in tuje vlagatelje pri vzpostavljanju naložb v Sloveniji, in tako predlaga oblikovanje jasnih navodil ali postopkovne poti za pridobivanje različnih vrst dovoljenj. Poleg tega predlaga ustanovitev specializiranih medresorskih projektivnih koordinacijskih skupin za poenostavitev usklajevanja odločanja med različnimi upravnimi organi. Komisija poudarja pomembnost jasne in enotne razlage regulativnih okvirov, saj sta pravna varnost in predvidljivost temeljni za spodbujanje poslovnega okolja. Skupno gledano predlog komisije cilja na optimizacijo odločevalnih procesov, zagotavljajoč učinkovitost in transparentnost za vlagatelje v Sloveniji.
Premišljen prenos EU zakonodaje za trajnostno gospodarsko rast v Sloveniji
V luči opozoril Komisije za spodbujanje investicij glede preteklega pristopa slovenskega zakonodajalca, ki je pogosto vključeval strožja merila od zahtev EU direktiv, komisija priznava kompleksnost ravnotežja med izboljšanjem kakovosti in konkurenčnostjo slovenskega poslovnega okolja ter poudarja potencialni vpliv na konkurenčnost in privlačnost Slovenije za domače in tuje naložbe.
AmCham Komisija za spodbujanje investicij poudarja pomembnost uravnoteženega, sodelovalnega in naprednega pristopa k prenosu EU zakonodaje/predpisov v slovenski pravni red. V dialogu z različnimi deležniki in z zagovarjanjem ukrepov, ki podpirajo tako okoljske cilje kot gospodarsko konkurenčnost, lahko prispevamo k razvoju regulativnega okolja, ki spodbuja trajnostno rast in ohranja privlačnost Slovenije kot destinacije za naložbe.
Glede na velikost države in prisotnost različnih industrij bi Slovenija lahko implementacijo EU zakonodaje obrnila sebi v prid in postala »regulatorni model« na strateških področjih, ki so ključni zanjo. To bi lahko bila naša konkurenčna prednost.
Pomen globalnih podjetij za lokalno poslovno okolje
Slovensko poslovno okolje je že od vsega začetka neločljivo povezano z mednarodnimi podjetji – tako rekoč od prihoda prvega globalnega podjetja v Slovenijo. Globalna podjetja v slovensko poslovno okolje prinašajo znanje, inovacije, dobre prakse, delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, nenazadnje pa je z njimi povezanih ali od njih partnersko odvisnih veliko slovenskih podjetij.
Spričo majhnega trga, visokih obremenitev dela in posledično predrage delovne sile ter poslovnim okoljem, ki ni najbolj naklonjeno tujim vlagateljem, je v zadnjem desetletju v Sloveniji zaprlo svoje pisarne kar nekaj mednarodnih podjetij, dodatno pa je temu trendu botrovala še pandemija.
Posledice, ko se globalno podjetje umakne s trga, so večplastne: vpliv na celotno industrijo, država ni več pomemben igralec v določeni industriji, ni več dotoka znanja, dobrih praks, ni družbeno odgovornega učinka (financiranje športa, kulture …), ni več delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in še bi lahko naštevali.
Prisotnost globalnih podjetij ima merljiv vpliv na gospodarsko blaginjo Slovenije in na privlačnost slovenskega poslovnega okolja za tuje vlagatelje. Komisija vidi rešitev v smiselni davčni reformi, uvedbi razvojne kapice, ki bo razbremenila delovna mesta z dodano vrednostjo, večji promociji Slovenije kot odlične države za
vlagatelje in promociji Slovenije na področjih, kjer imamo zgodovino in zgrajen ekosistem, kot sta, na primer, biotehnologija in farmacija.
Konkurenčnost Evrope
Enotni trg je srce evropskega gospodarstva, vendar njegova vloga kot glavnega gonila naložb v regijo ni samoumevna. Komisija poziva k poglobitvi enotnega trga in obnovitvi dinamike evropske integracije. Dobro delujoč enotni trg je ključen za spodbujanje večjih naložb in inovacij v Evropi, financiranje socialne varnosti, zagotavljanje sredstev za kakovostno izobraževanje ter sprejemanje dodatnih trajnostnih zavez. Se bo pa morala Evropska unija osredotočiti na izboljšanje konkurenčnosti prek vzpostavitve dialoga z industrijo in ne nadaljevati s pretirano regulacijo. Ta dialog naj spodbuja okoljsko in družbeno odgovornost, vendar ne sme preveč obremenjevati s pravili. Pogosto nasprotujoča se pravila zavirajo inovacije in zmanjšujejo privlačnost za vlagatelje. Odgovorno gospodarstvo želi zagotavljati socialne pravice, vendar brez sodelovanja med političnimi odločevalci in industrijo bo to nemogoče. Celostna strategija, ki spodbuja inovacije, ohranja socialno ravnotežje in vzpostavlja učinkovit energetski sistem, bo ključna za izboljšanje konkurenčnosti Evrope v globalnem gospodarskem okolju.
Kdo so članice in člani komisije
Oglejte si celotni seznam članic in članov komisije.
Pridružite se AmCham Komisiji za spodbujanje investicij
Za vsa vprašanja, povezana z delom komisije, je na voljo koordinatorka komisije Vida Dolenc Pogačnik, naša direktorica operative in mednarodnega sodelovanja.
Vida Dolenc Pogačnik
direktorica operative in mednarodnega sodelovanja