Slovenija je konkurenčna in pionirka v znanju in inovacijah na področju biotehnologije in biomedicine, Slovenija je dom najbolj naprednih tehnologij in tehnologij prihodnosti in Slovenija mora izkoristiti svoje potenciale na področju investicij v zeleno energijo in okolju prijazno poslovanje, so bila glavna sporočila drugega dne konference Slovenia Business Bridge.
Drugi dan 6. investicijske in razvojne konference Slovenia Business Bridge so zaznamovali trije paneli, ki so se posvetili tematikam, povezanim s prednostmi Slovenije na področju biotehnologije in biomedicine, digitalizacije in investicij.
Slovenija vse pomembnejša igralka na področju biomedicine in biotehnologije
Prvi panel z naslovom Biomedicina in biotehnologija – Slovenija, konkurenčna v znanju in inovativnosti je gostil Jerneja Zupančiča, izvršnega direktorja Cleangrada, Roberta Ljoljo, predsednika uprave Leka, prof. dr. Maja Ravnikar, direktorica in znanstveno svetnico z Nacionalnega inštituta za biologijo, ter Borutu Čeha, izvršnega direktorja podjetja Labena. V pogovoru, ki ga je povezovala dr. Vita Godec, MBA, direktorica operative v podjetju Lenis Farmacevtika, je bilo jasno povedano, da je Slovenija na področju biotehnologije in biomedicine pomemben nišni igralec.
»V zadnjih letih se je v Sloveniji nabralo ogromno znanja, kar so v Novartisu prepoznali in v Sloveniji investirali. Vlagajo v razvoj in razširitev proizvodnih obratov, kar nam omogoča, da razvijamo inovativna biološka zdravila,« je povedal Robert Ljoljo. Maja Ravnikar je povedala, da je zgodba dečka Krisa primer, ki v praksi pokaže, koliko talenta in znanja je v Sloveniji. Povedala je, da so slovenski raziskovalci pomagali ameriškim pri razvoju zdravila, a da tega ne znajo povedati. »Pomembno je, da znanost čim bolj komunicira, kaj dela, saj tega ne dela zase, ampak za družbo,« je dodala.
Vsi govorci pa so izpostavili problem pomanjkanja kadra. Jernej Zupančič je povedal, da morajo zaradi pomanjkanja ljudi včasih celo zavračati naročila. Strinjali so se, da vsako podjetje veliko vlaga v izobraževanje mladih in pripravlja projekte, ki so jim namenjeni. Hkrati pa vzpostavljajo tudi strukturo dela, ki je mladim bližje. Borut Čeh je ob tem povedal, da v Labeni mlade podpirajo tudi tako, da skušajo realizirati njihove ideje. Tako so začeli sodelovati tudi s FIFO, za katero preučujejo postopek, ki bi pomagal zaznati možnost poškodbe pri igralcu. »Z našimi čistimi prostori med drugim sodelujemo tudi s podjetjem Pfizer in v naših sobah so razvijali cepivo proti Covidu-19, na kar smo zelo ponosni,« pa je izpostavil Zupančič in dodal še, da skupaj razvijajo nov izdelek, ki bo na trg prišel čez tri leta.
Na panelu sta sodelovala še dr. Mark Pleško, izvršni direktor Cosylaba in doc. dr. Miomir Knežević, direktor Educella, ki sta zbranim poslušalcem predstavila različne načine zdravljenja raka, ki jih razvijajo v njunih podjetjih.