Drugi dan poti v ZDA predsednika vlade dr. Mira Cerarja, vladne in gospodarsko razvojne delegacije, se je začel v New Yorku na naložbenem zajtrku v so-organizaciji Veleposlaništva Slovenije v ZDA in Evropsko-ameriške zbornice. Zbrane je nagovoril predsednik zbornice James D. Rosener, čemur je sledil pogovor vabljenih s predsednikom Vlade Republike Slovenije dr. Mirom Cerarjem, katerega glavno sporočilo je, da Slovenija išče dolgoročne strateške partnerje, ki bodo vlagali v našo državo in zagotavljali nova delovna mesta. Zbrani so izkazali velik interes za Slovenijo, v številnih vprašanjih, ki so jih naslovili na predsednika vlade, so udeleženci želeli izvedeti kdaj je pričakovati jasno opredelitev glede izvajanja strategije o privatizaciji.
Mag. Aleš Cantarutti, generalni sekretar na MGRT, je predstavil slovensko poslovno okolje in posamezne regije s poudarkom na zakonodaji in davčnih olajšavah ter tehnološki pripravljenosti Slovenije. Potencialnim investitorjem je zagotovil, da so v Sloveniji dobrodošli in bo ključna naloga vseh na MGRT in Javni agenciji Spirit Slovenija, da vstop investitorjev kar se da olajšajo.
Imre Balogh, izvršni direktor DUTB, je predstavil možnosti za naložbe v Sloveniji, ki jih ponuja DUTB. Dodal je tudi, da lahko tudi sam, ki je morda že nekoliko pristranski, saj že 2 leti živi v Sloveniji zagotovi, da je Slovenija izvrstna priložnost za investitorje in dodal: »Velikost je pomembna, Slovenija prepriča tudi s tem, ker je blizu vsemu, je izvrstno izhodišče za Evropo, z odličnimi ljudi in izjemno kvaliteto življenja.«
Vladna delegacija pod vodstvom predsednika vlade je nadaljevala pot v Boston, kjer so se srečali z vodilnimi predstavniki EMC2. Gostil jih je Amit Yoran, Predsednik, RSA, The Security Division of EMC2. Ob tej priložnosti so predsedniku vlade izročili pismo o nameri, da želijo poglobiti sodelovanje s Slovenijo. Jasmina Stritar, regijska direktorica EMC2 za JV Evropo je ob tem poudarila: »Znanje, motiviranost in agilnost ob izvrstni tehnologiji so ključne sestavine, ki bodo Sloveniji prinesle uspeh. Slovensko znanje in strateška lokacija v srcu Evrope prinaša priložnost, da Slovenija postane vodilna digitalna skupnost in referenčna država v digitalni Evropi.«
Gospodarsko razvojna delegacija pa je medtem odpotovala v San Francisco v podjetje Tesla, ki spreminja paradigmo mobilnosti in postavlja konceptualno drugačen pristop pri izdelavi avtomobilov, ki bo po napovedih Tesle ključno vplival na razvoj avtomobilskega trga. Prav tako pa postajajo velikan na energetskem področju, saj bodo s svojimi baterijami za gospodinjstva in poslovni sektor spremenili optimizacijo energije.
Vtisi udeležencev:
Mag. Janko Burgar, državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo: »Sodelovanje se je ponovno pokazalo kot nujen predpogoj za uspeh. In mednarodno sodelovanje se začne doma. Res sem zadovoljen, da smo uspeli v enem letu povezati celoten poslovni ekosistem države. To pomeni najprej iniciativo in priložnosti domačega in tujega gospodarstva, te razvojne aktivnosti povezati z vrhunskim znanjen v raziskovalni sferi in nenazadnje z aktivno vlogo države, kot pomembnega deležnika, ki lahko in mora omogočiti razvoj in uporabo najsodobnejših e-rešitev. In vse to z namenom razvoja gospodarstva in družbe kot celote. Vsi deležniki se zavedamo svoje vloge, lahko rečem družbeno odgovorne vloge, ki jo imamo pri tem ko razvijamo zamisel o vzpostavitvi Slovenije kot zelene referenčne države v digitalni Evropi.«
»Prehod v digitalno družbo namreč poleg uvajanja sodobnih rešitev zahteva tudi premike v razmišljanju družbe kot celote. In tudi zato je Ministrstvo za javno upravo pri vzpostavitvi sodobnih e-Vsebin, v okviru katerih smo pred kratkim predstavili prenovljeno eUpravo, še posebej navezano na uporabnika, državljane in podjetja. Da smo na pravi poti kažejo pozitivni odzivi vseh deležnikov, tudi podjetij, ki smo jih že obiskali v ZDA. Res je pred nami ambiciozen cilj, a smo ga sposobni doseči, kar se kaže v partnerskem sodelovanju, kjer pa ne manjka medsebojnih izzivov. Izzivov, ki pa jih bomo rešili in vzpostavili še boljše pogoje za rast in razvoj podjetij, za vzpostavitev konkurenčnega in referenčnega poslovnega okolja. Nenazadnje družbenega okolja v katerem bomo z nasmehom živeli in ustvarjali za prihodnost nas in naših otrok«, je še dodal Burgar.
Mitja Jermol, vodja centra za prenos znanja, IJS: »Vedno znova se potrjuje interes, da želijo tuji partnerji sodelovati z nami. Ne zato, ker bi nam zgolj želeli prodati svoje produkte, ampak zato, ker hočejo z nami ustvariti dolgoročna partnerstva, saj se zavedajo, da imamo kompetence in strategijo referenčne države. Ta koncept ni zanimiv le za ameriške partnerje, temveč tudi za druge, saj ni veliko držav, kjer vsi deležniki sodelujejo skupaj z državljani pri strateškem razvoju in sistemskem uvajanju novih rešitev, novih poslovnih modelov ter novega pogleda na sodobno državo.«
Jermol je izpostavil tudi: »Slovenija je že uspešno vpeljala model referenčne države na področju uvajanja odprtega izobraževanja, mednarodna skupnost to iniciativo izjemo dobro pozna. številna ministrstva in vlade po svetu, velika mednarodna podjetja in akademska skupnost, se zaveda pomena iniciative odprtega izobraževanja (Opening up Slovenia) ter se želijo učiti na primeru Slovenije. Med drugim so nas pred meseci povabili na sestanek z ameriškim zunanjim ministrstvom in predstavniki Obamove ožje administracije, kjer smo predstavili naše izkušnje na področju uvajanja odprtega izobraževanja.«
»Na vseh konferencah, poteh in srečanjih se potrjuje, da lahko Slovenija veliko ponudi svetu, da želijo drugi sodelovati z nami pri nas in da imamo izjemno priložnost, da postanemo vodilna država, ki združuje zeleno in digitalno za višjo kvaliteto življenja ljudi«, je zaključil Jermol.
mag. Matej Skočir, vodja sektorja za internacionalizacijo in tuje neposredne investicije, Javna agencija Spirit Slovenija: »V akcijskem načrtu Mednarodni izzivi MI 2015-2016 je med prioritetne trge, na katerih bo Slovenija krepila sodelovanje tako na področju investicij kot internacionalizacije bil izbran tudi trg ZDA. V času obiska gospodarsko razvojne delegacije, na temo Slovenija zelena referenčna država v digitalni EU, je bila izvedba naložbenega zajtrka v New Yorku, kot enemu ključnih poslovnih centrov in stičišču kapitalskih tokov neobhodno dejstvo.«
Skočir je temu dodal: »Uspešna predstavitev poslovnega okolja ter poslovnih in investicijskih priložnosti s strani državnih in poslovnih akterjev, je potrdila dejstvo, da ameriški investitorji zaznavajo Slovenijo na zemljevidu poslovnih priložnosti. V nas vidijo pomembnega in ključnega akterja v regiji, ki je lahko nosilec različnih razvojnih pobud in pomembno stičišče strateškega povezovanja z ameriškimi podjetji.«
»Pozitivna gospodarska rast, geostrateška lega, kvalitetna delovna sila s ciljno usmerjeno delovno miselnostjo ter znanje tujih jezikov, so le nekateri izmed argumentov, ki so jih Sloveniji ponovno potrdili in upamo na čim prejšnjo uresničitev zadanih aktivnosti, nove investicije in delovna mesta, kar bo še dodatno okrepilo pozitivno sodelovanje med obema državama«, je zaključil Skočir.
Več informacij:
Petra Kocjan, vodja komunikacij in zagovorništva, AmCham Slovenija
031 606 333, petra.kocjan@amcham.si