sl Slovenščina

Ljubljana bo naslednja dva dneva gostila vrh ameriških gospodarskih zbornic AmChams in Europe. Na vabilo predsednice AmChams in Europe in generalne direktorice AmCham Slovenija, mag. Ajše Vodnik, se bodo zbrali člani izvršnega odbora krovne organizacije AmChams in Europe, ki združuje 50 AmChamov iz kar 48 držav. 

Namen srečanja je zagotoviti usklajeno delovanje krovne organizacije ter učinkoviteje zastopati interese članov v hitro spreminjajočem se globalnem okolju. Z novo strategijo želijo spodbuditi gospodarsko rast, transatlantske odnose, sodelovanje ter inovacije med AmCham-i. 

Ljubljana, Slovenija bo torej za nekaj dni središče strateških razprav o prihodnosti poslovnega okolja v Evropi in Transatlantskih odnosov. Srečanje bo  krepilo vezi med državami, prav tako bo tudi priložnost za promocijo Slovenije kot pomembnega vozlišča gospodarskega sodelovanja v Evropi. 

 

Vodstvo in zastopanost 
Izvršni odbor AmChams in Europe sestavljajo izkušeni predstavniki iz različnih držav Evrope, ki zagotavljajo, da mreža ostaja osredotočena na svoje temeljno poslanstvo – krepitev transatlantskih odnosov, ne le v poslovnem svetu, temveč tudi v podporo miru in blaginji. Člani izvršnega odbora so: 

  • Ajša Vodnik (Slovenija) – predsednica AmChams in Europe, 
  • Elias Spirtounias (Grčija) – podpredsednik, 
  • Marc ter Haar (Nizozemska) – zakladnik, 
  • Asli Özelli (Turčija) – članica izvršnega odbora, 
  • Mila Malairau (Moldavija) – članica izvršnega odbora, 
  • Daniel Andrich (Nemčija) – član izvršnega odbora, 
  • Peter Dahlen (Švedska) – član izvršnega odbora. 

 

Ključni cilji za obdobje 2025–2030 

Srečanje se osredotoča na oblikovanje strategije za naslednjih pet let, s poudarkom na: 

  • Krepitvi transatlantskih gospodarskih povezav, ki so ključne za globalno stabilnost in blaginjo. 
  • Podpiranju demokratičnih vrednot, podjetniškega razmišljanja in meritokracije. 
  • Zagovorništvu politik, ki spodbujajo rast poslovnega okolja in konkurenčnost. 

 

Slovenija kot vozlišče gospodarskega sodelovanja 

Ljubljana se z organizacijo tega dogodka potrjuje kot strateško središče za mednarodno gospodarsko sodelovanje. Dogodek je priložnost za promocijo Slovenije kot ključnega partnerja pri krepitvi transatlantskih odnosov in kot vozlišče inovacij in gospodarskega razvoja v Evropi. 

S povezovanjem poslovnih akterjev vrh potrjuje zavezanost mreže AmChams in Europe k izgradnji odpornih in uspešnih gospodarstev s pomočjo inovacij, sodelovanja in skupne vizije. 

 

ACE: Pomen transatlantskega gospodarstva in prihodnost sodelovanja 

Sodelujoči so izkazali zaupanje v sposobnost in skupno vizijo organizacije ACE za ustvarjanje priložnosti, krepitev odnosov in spodbujanje skupne blaginje, kar bo prispevalo k bolj odpornemu poslovnemu okolju v Evropi. 

V prihodnjih petih letih bo ACE še naprej spodbujala povezave in rast transatlantskega gospodarstva, največjega trgovinskega partnerstva, ki je ključno za ohranjanje globalne stabilnosti in miru. S podporo demokratičnih vrednot in meritokracije, podjetniške miselnosti, ugodnim poslovnim pogojem, bo ACE nadaljevala s strateškimi pobudami in izmenjavo najboljših praks med AmChami. 


AmChams in Europe je krovna organizacija 50 AmChamov v 48 državah Evrope in zahodne Azije. Skupaj predstavljamo več kot 17.000 ameriških in evropskih podjetij, ki zaposlujejo več kot 20 milijonov ljudi in skupno predstavljajo za več kot 1,1 triljona ameriških dolarjev investicij na obeh straneh Atlantika. 

Poslanstvo AmChams in Europe je razvijati in podpirati mrežo AmChams na širšem evropskem območju, ki si prizadeva za izmenjavo najboljših praks med AmChams članicami; krepiti blagovno znamko “AmCham” v Evropi in Združenih državah Amerike (ZDA) ter zagotavljati platformo za razprave, debate in po potrebi zastopanje pri vprašanjih, pomembnih za evropsko in čezatlantsko poslovno okolje; spodbujati pomen čezatlantskega gospodarstva v Evropi in ZDA; ter zastopati interese ameriških vlagateljev v Evropi in evropskih podjetij, ki vlagajo v ZDA.