AmChams in Europe je mreža 50 ameriških gospodarskih zbornic v 48 državah Evrope in Evrazije, ki skupaj zastopa interese več kot 17.000 ameriških in evropskih podjetij. Kot glas poslovne skupnosti na obeh straneh Atlantika si prizadeva za odprto, predvidljivo in vključujoče gospodarsko okolje, ki temelji na zaupanju, sodelovanju in skupnih vrednotah.
Mreži predseduje mag. Ajša Vodnik, generalna direktorica AmCham Slovenija, ki s svojim vodstvom krepi vlogo evropskih AmChamov v enem najpomembnejših svetovnih gospodarskih partnerstev – tistem med Evropo in ZDA.
Danes se v Atlanti in Washingtonu, D.C. začenja osrednje letno srečanje mreže – ACE US Delegation 2025, ki združuje 47 predstavnikov AmCham organizacij iz 30 držav. Namen delegacije je poglobiti transatlantsko sodelovanje, izmenjati dobre prakse, graditi nova partnerstva ter skupaj razmišljati o prihodnosti, ki temelji na trajnostnem razvoju, skupni odgovornosti in stabilnosti.
»Transatlantski odnosi so več kot gospodarski dogovor – so skupna zaveza sodelovanju, zaupanju in razvoju okolja, kjer lahko podjetja in družbe ne le preživijo, temveč ustvarjajo, rastejo in prispevajo k večji stabilnosti in miru. V sodelovanju vidimo moč, da skupaj soustvarjamo bolj predvidljivo in vključujočo prihodnost,« je ob začetku delegacije poudarila Ajša Vodnik.
Transatlantski gospodarski prostor: močan, povezan, strateški
ZDA in Evropa tvorita največji in najbolj integriran gospodarski prostor na svetu, ki skupaj ustvarita skoraj tretjino svetovnega BDP, letna blagovna menjava presega 1.900 milijard dolarjev, skupne neposredne investicije pa več kot 7.400 milijard dolarjev. Ta gospodarska vez neposredno podpira več kot 16 milijonov delovnih mest.
V času naraščajoče globalne negotovosti transatlantsko partnerstvo ostaja temelj stabilnosti, inovacij in konkurenčnosti. Prav zato delegacija ACE US 2025 predstavlja priložnost za neposreden dialog z najpomembnejšimi sogovorniki iz sveta politike, gospodarstva in znanosti.
Od strateških tem do konkretnih izzivov
Program delegacije je vsebinsko usmerjen v ključne izzive sodobnega sveta – od inovacij in digitalne preobrazbe do energetske varnosti, trajnostnega razvoja in prihodnosti mednarodne trgovine.
V Atlanti se bodo delegati srečali z vodstvom Georgia Institute of Technology, kjer bo v ospredju razprava o vlogi znanosti in raziskav za podjetništvo. Obisk Coca-Cole bo ponudil vpogled v globalne trajnostne strategije in odnose z deležniki, medtem ko bo srečanje z Delta Air Lines odprlo teme mobilnosti in regulative v času trajnostnega prehoda.
V Washingtonu bo poudarek na srečanjih z vodilnimi vladnimi in gospodarskimi organizacijami, kot so U.S. Chamber of Commerce, U.S. Department of Commerce, U.S. Department of State, USTR, ter Atlantic Council, kjer bodo razpravljali o vlogi zasebnega sektorja pri oblikovanju globalne stabilnosti in dolgoročnih zavezništev.
Skupna prihodnost zahteva skupno delovanje
Delegacija ACE US 2025 potrjuje zavezanost transatlantske poslovne skupnosti, da ostane odgovoren, zanesljiv in proaktiven partner pri reševanju globalnih izzivov. Povezovanje med Evropo in ZDA ni le gospodarska potreba – je strateška odločitev za mirnejšo, stabilnejšo in trajnostno prihodnost.