V času strateških globalnih izzivov, ko se svet sooča z novimi geopolitičnimi realnostmi, digitalno preobrazbo in napetostmi v svetovni trgovini, je transatlantsko sodelovanje bolj pomembno kot kadarkoli prej. Letna delegacija AmChams in Europe – mreže 50 ameriških gospodarskih zbornic iz 48 držav, ki povezuje več kot 17.000 podjetij – je v Atlanti, Georgia in Washingtonu D.C. znova dokazala, da lahko dialog, zaupanja vredna partnerstva in skupne vrednote predstavljajo pot v stabilno prihodnost.
V delegaciji ACE US 2025 je bilo 47 predstavnikov AmCham organizacij iz 30 držav, ki so se v številnih srečanjih poglobili v vprašanja skupne gospodarske prihodnosti, trgovinskih odnosov in inovacijskih zavez. Mreži predseduje mag. Ajša Vodnik, generalna direktorica AmCham Slovenija, ki s svojim povezovalnim vodstvom utrjuje pomen evropskih glasov v tem globalnem partnerstvu.
»Transatlantski odnosi so več kot gospodarski dogovor – so skupna zaveza sodelovanju, zaupanju in razvoju okolja, kjer lahko podjetja in družbe ne le preživijo, temveč ustvarjajo, rastejo in prispevajo k večji stabilnosti in miru. V sodelovanju vidimo moč, da skupaj soustvarjamo bolj predvidljivo in vključujočo prihodnost,« je ob začetku delegacije poudarila mag. Ajša Vodnik.
V Atlanti se je delegacija srečala z vodstvom Georgia Institute of Technology, kjer so razpravljali o vlogi znanosti in raziskav pri ustvarjanju podjetniškega okolja prihodnosti. Ta inštitucija z več kot 1,4 milijarde dolarjev letnega proračuna predstavlja vzor uspešnega povezovanja raziskav, inovacij in poslovnega razvoja.
Sledil je obisk globalne korporacije Coca-Cola, kjer so bile v ospredju trajnostne prakse, odnos do skupnosti in odgovornost blagovnih znamk do okolja, v katerem poslujejo. Na sedežu Delta AirLines pa so razpravljali o izzivih trajnostne mobilnosti, vlogi avtomatizacije ter uporabi umetne inteligence v logističnih procesih – pri čemer je bil izpostavljen tudi vpliv potrošniških pričakovanj glede trajnostnih praks.
V Washingtonu je sledil niz srečanj z vodilnimi institucijami ameriške vlade in gospodarstva – med njimi U.S. Department of State, U.S. Department of Commerce, USTR. Srečali pa so se v tudi z U.S. Chamber of Commerce in Atlantic Council. V ospredju so bili pogovori o carinah, digitalnih politikah in umetni inteligenci, pa tudi globalni geopolitični položaj, energetska varnost in vloga zasebnega sektorja v zagotavljanju stabilnosti.
Srečanja s predstavniki kongresa, tako iz demokratskih kot republikanskih vrst, so pokazala, da obstaja široko soglasje o strateški pomembnosti transatlantskega partnerstva – ne le zaradi trgovine, temveč kot jamstva za stabilnost, delovna mesta in skupno prihodnost.
Pomembnost takšnega sodelovanja potrjujejo tudi številke: ZDA in Evropa skupaj ustvarita skoraj tretjino svetovnega BDP, medsebojna letna blagovna menjava presega 1.900 milijard dolarjev, skupne neposredne investicije pa dosegajo več kot 7.400 milijard dolarjev. Evropa predstavlja kar 64 % vseh tujih naložb v ZDA, medtem ko 56 % evropskih investicij izhaja iz ZDA – kar dokazuje visoko stopnjo vzajemne gospodarske prepletenosti. Te investicije neposredno zagotavljajo 16 milijonov delovnih mest na obeh straneh Atlantika.
Delegacija ACE US 2025 je ponudila tudi prostor za refleksijo in spoznanje, da so razlike med pristopi – ameriška neposrednost in evropska analitičnost – lahko komplementarne, če jih povezuje skupen cilj. In prav tukaj je moč mreže AmChams in Europe: v sposobnosti povezovanja perspektiv, iskanja rešitev in krepitve zaupanja.
»Vrednote, ki nas povezujejo – demokracija, svoboda, sodelovanje – ne potrebujejo samo besed, temveč odnose, investicije in vztrajnost. Zato vlagamo v odnose, zato verjamemo v moč sodelovanja, zato smo tu,« je delegacijo sklenila Ajša Vodnik.
AmCham Slovenija – z glasom v svetu
AmCham Slovenija s svojo aktivno vlogo v mreži AmChams in Europe in z mag. Ajšo Vodnik kot predsednico mreže ostaja trden zagovornik odprtega dialoga, strateškega povezovanja in skupne evropsko-ameriške prihodnosti. Delegacija ACE US 2025 ni bila zgolj obisk – bila je skupna zaveza za prihodnost, v kateri sodelovanje ni izbira, temveč nujnost.