sl Slovenščina

Dragi člani in prijatelji AmCham Slovenija,

AmCham Komisija za zdravstvo in kakovost bivanja vas vabi na AmCham Poslovni zajtrk,
kjer bo stična točka pogovora vprašanje:

Koliko stane, če ne investiramo v zdravje?

Pomen dostopnosti, odgovornosti in preventive v zdravstvu – za posameznika in družbo


TEME:

  • Slovenski zaposleni so zaradi bolniškega staleža v povprečju odsotni z dela 21,6 dni na leto (NIJZ za leto 2022). Po dostopnih podatkih WHO za leto 2020 je bilo povprečje bolniške odsotnosti na zaposlenega v EU 14,6 dni letno.
  • Izdatki ZZZS za dolgotrajne bolniške odsotnosti so lani dosegli rekordnih 639 milijonov evrov – skoraj trikrat toliko kot leta 2013.
  • Na fizioterapevtsko obravnavo nad dopustno čakalno dobo čaka skoraj 38.000 pacientov.
  • Po ocenah Zdravniške zbornice Slovenije nam primanjkuje 1.300 zdravnikov, predvsem na primarni ravni.

 

Ta dejstva nas pozivajo k premisleku: ali si kot družba res lahko privoščimo, da zdravje še naprej obravnavamo kot strošek, namesto kot strateško investicijo?


 

  • Izr. prof. dr. Branko Gabrovec je izredni profesor za področje javnega zdravstva na Univerzi v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja z organizacijo zdravstvenega sistema, javnim zdravjem in zdravim staranjem ter je avtor številnih znanstvenih in strokovnih prispevkov. Bil je član Zdravstvenega sveta in številnih svetov zdravstvenih zavodov, med drugim Univerzitetne klinike Golnik, Onkološkega inštituta, UKC Ljubljana in UKC Maribor.
  • Dr. Dragan Kovačić, dr. med. vodi Laboratorij za invazivno srčno diagnostiko in je predstojnik Kardiologije Splošne bolnišnice Celje. Je specialist interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, z doktoratom s področja srčnega popuščanja. Aktivno sodeluje v mednarodnih kliničnih raziskavah, med drugim kot nacionalni koordinator v študiji ReDual PCI, ter redno objavlja strokovne prispevke doma in v tujini.
  • Dr. Malina Müller na nemškem inštitutu WifOR vodi raziskave o družbenem učinku zdravstvenih inovacij in preventivnih ukrepov. Njihove analize uporabljajo tudi odločevalci v nemški vladi. WifOR z uporabo naprednih ekonomskih modelov ocenjuje dolgoročne koristi vlaganj v zdravje, razkriva kje nastajajo vrzeli v dostopnosti in kako lahko učinkovite rešitve prispevajo k bolj odpornemu zdravstvenemu sistemu. Dr. Müller je gostujoča predavateljica na več nemških univerzah, doktorirala je s tematiko uporabe zdravstvenih storitev v nemškem sistemu socialnega zavarovanja.
  • Prof. dr. Stjepan Orešković sodeluje z vodilnimi svetovnimi univerzami, kot so Harvard, LSE, LSHTM, Bocconi in Sorbonne. Bil je svetovalec pri Svetovni banki, Evropski komisiji DG Science in pri WHO, objavil pa je preko 250 znanstvenih in strokovnih člankov.

Z uglednimi gosti se bo pogovarjala mag. Jadranka Jezeršek Turnes, članica AmCham Komisije za zdravstvo in kakovost bivanja, ustanoviteljica Inštituta Kontekst, članica svetovalnega odbora ERC Frontiers, članica mreže PCST, avtorica in osrednja govornica na različnih mednarodnih konferencah.

Na dogodek smo kot ključne poslušalce povabili tudi člane Odbora za zdravstvo Državnega zbora Republike Slovenije.

AmCham Poslovni zajtrk bo v sredo, 16. aprilav Austria Trend Hotelu Ljubljana, Dunajska cesta 154, 1000 Ljubljana, od 9.00 do 10.30.

*Dogodek bo potekal v slovenskem jeziku s simultanim prevodom angleščino.

 

Prijavite se lahko prek povezave na vabilu, ki ste ga že prejeli po elektronski pošti. Tisti, ki vabila niste prejeli in vas dogodek zanima, nam lahko pišete na office@amcham.si.

*V primeru, da bo prijav več kot dovoljuje prostor, velja načelo prvega “first come, first served”

Znanje in podpora: