Komisija se zavzema, da bi transparentnost, skladnost in vrednote postale ključnega pomena tako v podjetjih kot v organizacijah in državni upravi.

AmCham Komisija za korporativno etiko in transparentnost
Ključna področja dela komisije
Zaupanja vredno korporativno upravljanje
AmCham Komisija za korporativno etiko in transparentnost opozarja, da mora korporativno upravljanje postati vodilo upravljanja podjetij, predpogoj za to pa so pravno in regulatorno urejena okolja, ki poudarjajo pomen javnega zaupanja, transparentnosti in pravičnosti. Korporativno upravljanje je eden izmed temeljnih in ključnih elementov v izboljšanju ekonomske učinkovitosti in rasti, pa tudi ključno za privabljanje ključnih strateških investitorjev.
Dejavniki okoljskega, družbenega in korporativnega upravljanja (ESG)
Vključitev dejavnikov ESG v upravljanje organizacij je osrednjega pomena za uresničevanje globalnih ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov. Komisija opozarja, da imajo podjetja odgovornost za doseganje pozitivnih podnebnih ukrepov ter gradnjo bolj trajnostne in odporne prihodnosti. Podjetja spodbuja k implementaciji omenjenih kriterijev, hkrati pa obravnava vsa pravna področja, ki obravnavajo uvajanje kriterijev v podjetja (od konkretne implementacije do poročanja in skladnosti).
Spremljanje trendov na področju skladnosti
Komisija prek mednarodnih povezav ter podobnih pobud in ustanov spremlja trende na področju skladnosti. Pri multinacionalnih transakcijah so povezana področja s skladnostjo varstvo okolja, področje varstva človekovih in delavskih pravic, korporativno upravljanje in druga skladnostna področja v zadnjih dveh letih postala med najpomembnejšimi področji vsake transakcije. Pred tem obdobjem so bila vprašanja ESG marginalna. Tega trenda v Sloveniji še ne zaznavano, se pa na ravni Evropske unije pripravlja regulativa glede obveznega skrbnega pregleda upoštevanja varstva okolja, človekovih pravic in dobrega korporativnega upravljanja v dobavni verigi.
Naslavljanje implementacij direktiv Evropske unije
Ta pravno zavezujoči akt Evropske unije bo določal niz ciljev, ki jih morajo izpolnjevati vse države članice Evropske unije, te pa lahko prosto izberejo način, ki se jim zdi primeren za izpolnjevanje zahtevanih ciljev. Zamude pri prenosu evropskih direktiv v nacionalne zakonodaje začasno ali trajno preprečujejo uživanje pravic in koristi novih predpisov za državljane in podjetja. Komisija obravnava ter sledi trendom in direktivam s področja etike in skladnosti poslovanja.

Kdo so članice in člani komisije
Oglejte si celotni seznam članic in članov komisije.
Pridružite se AmCham Komisiji za korporativno etiko in transparentnost
Za vsa vprašanja, povezana z delom komisije, je na voljo koordinatorka komisije Nina Marinšek, naša direktorica zagovorništva.

Nina Marinšek
direktorica zagovorništva